Mel Gibson nie zawsze cieszy się dobrą sławą. Wybuchowy i znany z rasistowskich wypowiedzi wystawia na próbę zaufanie opinii publicznej. Aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu, wygłaszający antysemickie insynuacje, oskarżony o przemoc wobec kobiety wpisuje się w wizerunek nieokiełznanego potwora. I choć nie odżegnuje się od swoich problemów z używkami, otwarcie przyznaje do zmagania z chorobą afektywną dwubiegunową, nie można jednoznacznie opisać go w negatywnych barwach.

Mel Gibson

Przełomowy Mad Max

Urodzony w Nowym Jorku ,w wieku 12 lat wraz z rodziną przeniósł się do Australii. Tam dorastał i kształtował swoją osobowość. Nieśmiały chłopiec, który słynął z niezwykłego poczucia komizmu i umiejętności naśladowania akcentów, dzięki siostrze znalazł się na studiach w Narodowym Instytucie Dramatycznym w Sydney. Nie tylko ona dostrzegła talent brata. Dużą szansę dał mu George Miller, obsadzając go w tytułowej roli „Mad” Maxa Rochtansky’ego w filmie Mad Max (1979). Narwany glina w chylącej się ku upadkowi cywilizacji – ta rola była skrojona dla Gibsona.

Film Millera odniósł ogromny sukces w Australii i Europie, ale Ameryka potrzebowała dwóch lat by docenić talent aktora. Druga część przygód Mad Maxa (1981) z większym budżetem i rozmachem stała się przepustką do Hollywood dla australijskiego aktora.

Mel Gibson Mad Max

Mel Gibson nie chciał się wiązać tylko z kinem komercyjnym. Pomogła mu w tym współpraca z reżyserem Peterem Weimerem, który zaangażował go do roli w Gallipoli, co przyniosło mu uznanie publiczności oraz nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. Panowie ponownie spotkali się na planie przy filmie Rok niebezpiecznego życia. Produkcja otrzymała nominację do Złotych Globów dla najlepszego filmu. Kolejne lata nie przyniosły wielu sukcesów.

Mel Gibson staje się supergwiazdą

Przełomowy okazał się powrót do serii o Mad Maxie w 1985 roku oraz rola w Zabójczej broni (1987) Richarda Donnera. Film akcji okazał się strzałem w dziesiątkę i do dziś uchodzi za klasykę w tym gatunku, wpisując się w ramy buddy cop movie. Mel Gibson stał się supergwiazdą, a seria doczekała się aż trzech sequeli. Aktor zyskał niezwykłą popularność, a duże zarobki pozwoliły mu na artystyczną niezależność. W 1990 roku wcielił się w duńskiego księcia w filmie Hamlet, co spotkało się z dużym uznaniem publiczności.

Mel Gibson

Pewność siebie i silna pozycja w Hollywood nie zawróciły mu w głowie. Mel Gibson nie chciał tylko odcinać kuponów od osiągniętego sukcesu, dlatego w 1989 roku założył własną firmę zajmującą się produkcją filmową – Icon Production. Pod jego skrzydłami powstały, m.in. Wieczna miłość oraz debiut reżyserski aktora Człowiek bez twarzy.

W 1995 roku, idąc za ciosem pierwszego reżyserskiego sukcesu, Mel Gibson stanął za i przed kamerą Walecznego serca. Film okazał się sukcesem kasowym, ale i artystycznym, zgarniając dwa Oscary za najlepszą reżyserię i najlepszy film oraz Złoty Glob. Aktor znalazł się na samym szczycie, a jego gaża zaczęła przekraczać 20 milionów dolarów. Wszechstronność i charyzma pozwalały mu  odnaleźć się niemal w każdym gatunku, co nie zostało pominięte przez żądnych zysków producentów.

Artystyczna precyzja, społeczne kontrowersje

Mel Gibson Pasja

Zagrał w thrillerze Okup, komedii Co myślą kobiety czy familijnej opowieści Znaki. Pomimo ogromnej aktorskiej popularności, postanowiły skupić się na reżyserii. Kolejnym projektem była Pasja, którą twórca wywołał niemałą burzę. Film zebrał pozytywne opinie papieża i środowisk chrześcijańskich, ale został oprotestowany przez społeczności żydowskie oskarżające Gibsona o antysemityzm. Mimo wszystko Pasja rozbiła bank, zarabiając ponad 600 milionów, a sam reżyser, aktor oraz producent został jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Kolejną własną produkcję Apocalypto przypłacił kryzysem w małżeństwie, które ostatecznie zakończyło się rozwodem. Aktor powrócił do nałogu alkoholowego, a sam film, choć przyniósł spore zyski, nie spotkał się z artystycznym uznaniem. Kolejne lata nie przyniosły mu dobrych aktorskich ról (Furia, Dorwać gringo, Maczeta zabija), a życie prywatne nie jawiło się w różowych barwach. Przełęcz ocalonych, która w 2016 roku zagościła na ekranach kinowych, okazała się artystycznym powrotem dobrego reżysera.

Życie prywatne

Życie prywatne, choć opływające w skandale, nigdy nie odcisnęło się mocno na jego karierze zawodowej. Mel Gibson jest uważany przez swoich współpracowników za niezwykle profesjonalnego i koleżeńskiego. Media wielokrotnie podkreślały jego antysemickie i rasistowskie wypowiedzi, ale trudno odnaleźć przełożenie tych słów na jego postawę życiową. Aktor przyjaźni się z Afroamerykanami, Dannym Gloverem czy Whoopi Goldberg i pracuje z producentami pochodzenia żydowskiego. Co więcej Gibson wspiera czarne społeczności przez różne akcje charytatywne. Jest zresztą znany z gotowości do bezinteresownej pomocy. Znany z wybuchowego charakteru nigdy nie dopuścił się przemocy wobec kobiet, o co był oskarżony przez Natashę Grigorievą. W obronie Gibsona stanęła wtedy jego żona.

Aktor został uhonorowany Orderem Australii – najważniejszym odznaczeniem państwowym – za zasługi dla sztuki i kultury. Pomimo wielu sukcesów zawodowych i oparcia ze strony przyjaciół oraz współpracowników, Mel Gibson ma problemy z dobrą prasą. Przyszłość pokaże, na ile poradzi sobie z odkupieniem win i odzyskaniem zaufania widzów.

 

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

One Comment
  1. Hm, „familijnej opowieści Znaki.” Widziałaś ten film?

Leave a Reply