Martin uczęszczał do katolickiej szkoły średniej, gimnazjum katedralnego, młodzieżowego seminarium. Od dziecka jednak interesował się też filmem. Kochał westerny. Jego rodzina była jedną z pierwszych w bloku, która nabyła telewizor. Kiedy rodzice zabierali go do kina, często malował to, co zobaczył na dużym ekranie. Miał bogatą wyobraźnię, tworzył własne historie.

Director Martin Scorsese arrives at The Royal Premiere of his film Hugo at the Odeon Leicester Square cinema in London November 28, 2011 REUTERS/Olivia Harris (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT ROYALS SOCIETY)

Kiedy już porzucił plany o byciu misjonarzem, rozpoczął naukę na Uniwersytecie Nowojorskim. Pierwszy film z prawdziwego zdarzenia wyszedł spod jego ręki w 1963 roku, czyli kiedy miał 21 lat. Rok później zdobył pierwszą nagrodę – za „It’s Not Just You, Murray” oraz uzyskał tytuł magistra komunikacji filmowej. Kilka lat później wrócił na uniwersytet, tym razem w roli wykładowcy. W tym samym okresie założył też rodzinę i zaprzyjaźnił się ze znanym nam wszystkim Brianem De Palmą.

Drzwi do pełnometrażowej kariery otworzyły mu „Ulice nędzy”, „Alicja już tu nie mieszka” i „Taksówkarz”. Za ten ostatni w ręce mistrza wpadła pierwsza prestiżowa nagroda – Złota Palma. W tym czasie też Robert De Niro pojawił się na zajmowanym obecnie przez Leonardo diCaprio miejscu ulubieńca Scorsese. Podobno pierwsze długometrażowe filmy wnuka sycylijskich imigrantów zawierały w sobie wiele wątków autobiograficznych, czego reżyser nie ukrywał.

Czyżby sukces zawrócił Martinowi w głowie? Sięgał po narkotyki na tyle często, że raz wylądował w szpitalu. Nie odbiło się to jednak na jego twórczości. Światło dzienne ujrzał „Wściekły byk”, który otrzymał dwa Oscary. Dalej: „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (druga nominacja do Oscara dla najlepszego reżysera), „Chłopcy z ferajny” (sześć nominacji do Oscara), „Kasyno”, „Gangi Nowego Jorku” (Złoty Glob dla reżysera), „Infiltracja” (w końcu Oscar dla Martina!), „Wyspa tajemnic”, „Wilk z Wall Street” (kolejna nominacja dla reżysera).

Scorsese zrealizował teledysk do „Bad” Michaela Jacksona, a odmówił reżyserii „Listy Schindlera”. Chiny wystosowały w jego kierunku oficjalny zakaz wjazdu do Tybetu. Martin promuje w USA polskie kino. Na początku lutego 2014 roku odbyła się premiera „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” – przeglądu klasyki naszego kina.

Cytat ze Scorsese – do przemyślenia: „Grzechów nie odkupuje się w kościele, ale na ulicy i w domu…”.

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Filmy Sally Potter wzbudzają kontrowersję. Mają taką samą liczbę zwolenników, jak i przeciwników....

Filmy Sally Potter wzbudzają kontrowersję. Mają taką samą liczbę zwolenników, jak i przeciwników....

Zanim Terrence Malick został wieszczem, który jednych wprawia w zachwyt, a innych przyprawia o...

Leave a Reply