– daję 7 łapek!

Trudno rozmawiać z dziećmi o śmierci, prawda? Jak wytłumaczyć kilkulatkowi, że już nie zobaczy mamy czy taty? A może mówienie najmłodszym, że rodzica zabrały aniołki nie jest jeszcze tak niezręczne jak poważna rozmowa z rozgoryczoną nastolatką, która już takiego tłumaczenia nie przyjmie?

„Afterlife” w humorystyczny sposób opowiada o odejściu, zwłaszcza tym niesprawiedliwym, przedwczesnym. Produkcja bawi się z nami i daje nadzieję, że śmierć to nie koniec. Bardzo dobre kino młodzieżowe.

Kadr z filmu „Afterlife. Życie po życiu”.

Sam (Sanaa Giwa) jest pogodną nastolatką. Od małego uwielbia rysować, a jej mama dopinguje ją w artystycznych dążeniach. Vera (Romana Vrede) to ekstrawagancka kobieta, która nie zawsze wie, jak dobrze pełnić funkcję rodzica. Przysparza wielu rozterek swojemu mężowi Erikowi (Gijs Scholten van Aschat), ale córka widzi w niej największą idolkę.

Pewnego dnia Vera postanawia zdjąć z balkonu ozdoby świąteczne. Nieroztropnie wspina się po drabinie w butach na wysokim obcasie i nieszczęśliwie spada ze znacznej wysokości. Umiera. Nastoletnia Sam przejmuje rolę pani domu, opiekując się tatą i dwoma młodszymi braćmi.

Kadr z filmu „Afterlife. Życie po życiu”.

Dziewczynka bardzo tęskni za mamą. Odlicza dni, w ciągu których musi sobie radzić bez niej. Dzień numer 400 okazuje się tragiczny. Sam wpada pod koła ciężarówki. Trafia do Afterlife, gdzie anioł Martin (Jan-Paul Buijs) ma dla niej dwie ważne informacje: „Nie żyjesz” i „To nie jest piekło”.

Przed nastolatką nietuzinkowy wybór: dwoje drzwi, którymi zaraz przejdzie. Ma szansę na reinkarnację i nowe życie, którego forma będzie zupełną niespodzianką. Może też zostać w Afterlife wraz z innymi umarłymi. Popychana nadzieją, że Vera nie wybrała reinkarnacji, Sam przechodzi przez drzwi do Afterlife i wyczekuje spotkania z matką.

Kadr z filmu „Afterlife. Życie po życiu”.

„Życie po życiu” jest pełne humoru. Nie moralizuje, nie próbuje uduchowić, nie operuje pojęciami biblijnych nieba i piekła, nie miesza do sprawy żadnego boga. To opowieść o miłości i trudnych wyborach. Ale przede wszystkim „Afterlife” pochyla się nad dorosłością, z którą tak trudno się zmierzyć – bez względu na wiek. Vera i Sam w różnym stopniu radzą sobie z odpowiedzialnością, jaką nagłada na nich życie. I śmierć.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

To miało być zwykłe popołudnie. Kolejna godzina terapii, podczas której małżeństwo próbuje dojść...

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Leave a Reply