– daję 7 łapek!

Alice Guy-Blaché to legendarna pionierka kinematografii. Słowo „legendarna” jest tu o tyle adekwatne, że w stosunku do niektórych jej filmów nie ma dowodów na autorstwo Alice. Przez dekady historycy i filmoznawcy poddawali w wątpliwość jej wkład w rozwój światowego kina, pomijając jej nazwisko w kolejnych publikacjach naukowych.

Kadr z filmu „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy”.

Producentka filmowa, pierwsza kobieta reżyserująca filmy, właścicielka świetnie prosperującego studia filmowego. Być może autorka pierwszego na świecie filmu, posiadającego fabułę. Nowatorka, wizjonerka, geniuszka. Dlaczego tak niedoceniana?

Alice Guy urodziła się we Francji, a pierwsze lata życia spędziła w Szwajcarii i w Chile. Uczyła się w Paryżu, a wyjątkowym momentem, który być może zadecydował o jej przyszłej karierze filmowej była obecność na historycznym pokazie kinematografu braci Lumière.

Kadr z filmu „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy”.

Dokument Pameli B. Green to filmowe śledztwo. Tak jak w filmie „Sugar Man” Malik Bendjelloul podążał śladami bohatera swojego filmu, próbując załatać dziury niepełnej historii – tak też Green szuka ukrytych informacji. Reżyserka dzwoni i mailuje, przegląda stare listy i notesy z adresami, wyszukuje krewnych i znajomych, którzy mogliby cokolwiek wiedzieć o dawno zmarłej Alice Guy.

Przez życie tajemniczej Madame Blaché prowadzi nas głos Jodie Foster. Narracja, która nie ma pokrycia w zdjęciach czy filmach, jest zgrabnie wizualizowana przez liczne grafiki. Twórcy zadali sobie wiele trudu, żebyśmy nie tylko słyszeli opowieść o przeszłości, ale też ją zobaczyli.

Kadr z filmu „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy”.

„Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy” bardzo porusza. To hołd złożony silnej kobiecie i wyjątkowemu filmowcowi. Dokument prowadzi nas przez świat kina, ale też świat niesprawiedliwości, w którym kobieta musi walczyć o szacunek w świecie mężczyzn.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Opowieść body positive skonstruowana na podstawie prawdziwej historii z lat 70. XIX w. ma w sobie...

Z oczekiwaniami wiążą się rozczarowania. Czerwone maki Krzysztofa Łukaszewicza miały szansę być...

Leave a Reply