– daję 7 łapek!

Poruszający dokument, którego tytuł bardzo dobrze oddaje treść. Potężne imperium to ZSRR, a w domyśle obecna Rosja, której rozległe terytorium zbudowane jest na cierpieniu i upokorzeniu milionów ludzi. Choć dumna Rosja chciałaby prezentować całemu światu swój imperialny blask, jej ekspansja kładzie się cieniem na szczęściu i spokoju niezliczonej ilości osób.

W samej Rosji mieszkają miliony reprezentujące inne nacje: Tatarzy, Ukraińcy, Czeczeni, Ormianie. Imperium ma jednak czelność „troszczyć się” także o narody pozostające poza jej oficjalnymi granicami. Od rozpadu ZSRR na dawnym terytorium Związku wybuchło kilkanaście konfliktów granicznych. A Rosja lubi stawiać się w roli mediatora i wybawiciela…

Kadr z filmu „Cienie imperium”.

Górski Karabach to region, do którego prawa roszczą sobie Azerbejdżan i Armenia. Konflikt zbrojny na tym terenie trwa już dekady i mieszkańcy żyją w nieustającym strachu przed kolejnymi bombardowaniami. Republika Górskiego Karabachu ma swoje flagę, godło, hymn, język czy rząd, ale państwo to nie jest uznawane przez żaden kraj na świecie.

Aleksey wychował się tam, w Arcach. W 1992 rodzina uciekła do Doniecka. Ale kiedy także tutaj wybuchła wojna, wrócili do Górskiego Karabachu…

Kadr z filmu „Cienie imperium”.

Timur mieszkał z rodziną na Krymie. Już na chwilę po rozpoczęciu interwencji wojsk rosyjskich na półwyspie czuł, że trzeba stamtąd uciekać. Zabrał swoją rodzinę do Lwowa.

Ukraina nie może oprzeć się rosyjskim wpływom od 1991 roku aż do chwili obecnej. Kiedy Ukraińcy zaczęli myśleć o przyłączeniu się do Unii Europejskiej, Rosja kolejny raz zastosowała przemoc. W 2014 roku doszło do aneksji Krymu. Timur zaciągnął się do armii, by bronić ukraińskiego terytorium…

Kadr z filmu „Cienie imperium”.

Abchazja to terytorium gruzińskie, które domaga się niepodległości. Jego niezależność względem Gruzji uznaje tylko pięć państw na świecie – w tym Rosja, która wspiera działania separatystyczne Abchazji. Przyjmuje się, że dzięki temu wsparciu Abchazja faktycznie funkcjonuje poza Gruzją od 1993 roku.

Aleksander walczył na tym terenie od 1989 roku. Po ogłoszeniu niepodległości, bronił gruzińskich uchodźców przed represjami. Urodził się w Rosji, a potem został wysłany do Afganistanu. Wie, że nigdy nie wróci do ojczyzny. Nie może przekroczyć granicy gruzińsko-abchaskiej, która jest pilnie strzeżona przez Rosjan. Tymczasem siostra Aleksandra dowiaduje się, że jej starszy brat żyje i postanawia go odwiedzić po 35-ciu latach braku kontaktu…

Kadr z filmu „Cienie imperium”.

Choć tytułowe imperium – ZSRR – formalnie nie istnieje już od dekad, spadkobierca Związku zdaje się wciąż trzymać łapę na obywatelach wielu postsowieckich krajów. Mieszkańcy nieuznawanych państw mogą jedynie pomarzyć o umożliwiającym podróże paszporcie, respektowanej walucie, sportowej reprezentacji krajowej i… o pokoju.

„Polityka to trzymanie ludzi na krawędzi, w napięciu i w niepewności” – mówi ojciec Alekseya. – „Polityka nie polega na rozwiązywaniu problemów”…



Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Po festiwalu w Toronto Przysięga Ireny zbierała dobre recenzje. Niestety nie będę podzielać tego...

Amy Winehouse była artystką, która potrafiła wejść głęboko w serce. Jej muzyka była pełna emocji,...

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Leave a Reply