– daję 7 łapek!

O tej części historii XX wieku nie uczą w polskich szkołach, a Hollywood nie kręci o niej zapierających dech w piersiach pełnometrażowych filmów fabularnych, które oglądamy w 3D. Wiemy o okupacji Danii przez III Rzeszę, ale – przyznajmy się bez bicia – jak wielu Polaków zna polityczną historię Henrika Kauffmanna?

Film Rosendahl opowiada o ważnym momencie w dziejach Danii, Europy i świata, ale nie poprzestaje na suchych odwołaniach do historii. To dramat, który ogląda się przyjemnie, bo rysuje pełnokrwiste postacie i posługuje się ciekawą ekspozycją.

Kadr z filmu „Dobry zdrajca”.

Na początku obraz jest sielankowy niczym amerykański serial dla nastolatków. Basen, kostiumy, równo przystrzyżona zielona trawa, słońce – przyjemnie się to ogląda. Widza zachęcają dynamiczne dialogi, naturalność, żywe i wiarygodne relacje międzyludzkie.

Tytułowym zdrajcą jest ambasador Danii w Waszyngtonie. Dyplomata (Ulrich Thomson) mieszka w USA z amerykańską żoną (Denise Gough) i córkami. Kiedy Niemcy atakują jego ojczyznę, przychodzi mu podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu.

Kadr z filmu „Dobry zdrajca”.

Gdy wojska hitlerowskie zajmują Danię, amerykańska prasa domaga się od ambasady oficjalnego komentarza. Henrik i jego współpracownicy czekają na oficjalne stanowisko mocodawców. Kiedy jasnym staje się, że rząd duński ma zamiar kolaborować z nazistami, Kauffmann musi postawić wszystko na jedną kartę.

Dzwoniąc do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ambasador dowiaduje się, że Danii zostało postawione ultimatum: współpraca z Niemcami albo patrzenie na obracanie Kopenhagi w proch. Na to Kauffmann wyznaje, że rozważa ogłoszenie niezależności. I choć w odpowiedzi słyszy: „Rozważasz przeciwstawienie się królowi i rządowi, i zdradę kraju?” – postępuje tak, jak uważa za słuszne.

Kadr z filmu „Dobry zdrajca”.

Kauffmann rozpoczyna walkę o uratowanie dobrego imienia Duńczyków w oczach opinii publicznej krajów demokratycznych i o osobiste przetrwanie jako oficjalny zdrajca narodu.

A obok wielkiej polityki międzynarodowej obserwujemy życie jednej z milionów rodzin dotkniętych koszmarem II wojny światowej. Nie, oni nie muszą ukrywać się przed nalotami ani oszczędzać jedzenia. Żyją w dostatku, ale i na najbliższych dyplomaty odbite zostaje piętno globalnego konfliktu. „Dobry zdrajca” to problemy małżeńskie, miłość, przyjaźń, pożądanie, zazdrość, zdrada.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply