– daję 7 łapek!

Kinowe historie kończące się happy endem wcale nie motywują? Wręcz przeciwnie – utwierdzają w przekonaniu, że wszystko co piękne może zdarzyć się tylko w bajce?

A jednak Disnejowskie księżniczki istnieją naprawdę. Może tylko zamiast szklanych pantofelków mają sztyblety i czapsy, i nie jeżdżą w karocy – a w siodle. I tak jak Kopciuszek cierpiał, nim spełniły się jej marzenia – tak droga Michelle do sukcesu nie była usłana różami.

Kadr z filmu „Dogonić marzenia”.

Michelle Payne (Teresa Palmer) wychowywała się w wielodzietnej rodzinie. Miała dziewięcioro starszych braci i sióstr. Najmłodszy pośród nich – Stephen – urodził się z zespołem Downa i to właśnie z nim Michelle łączyła najsilniejsza więź emocjonalna. Od najwcześniejszych lat razem bawili się i psocili.

Życie rodziny uległo drastycznej zmianie, kiedy Mary Payne zginęła w wypadku samochodowym i Paddy Payne (Sam Niell) został sam z licznym potomstwem. Rodzeństwo uczyło się troszczyć o siebie nawzajem i dbać o dom.

Kadr z filmu „Dogonić marzenia”.

Payne’owie słyną ze swej miłości do jeździectwa. Prawie wszystkie dzieci zostały dżokejami i dżokejkami. Także Michelle marzyła o pójściu w ślady starszych sióstr i braci. A największym wyzwaniem dla każdego dżokeja jest Melbourne Cup. To słynny wyścig na dystansie 3200 metrów, corocznie rozgrywany w Australii od 1861 roku.

Mamy XXI wiek, równouprawnienie, nawet parytety. A jednak w środowisku jeździeckim wciąż ambitną dżokejkę uważa się za oderwaną od rzeczywistości marzycielkę. Dziewczynki nie powinny się pchać tam, gdzie panowie demonstrują swoje siłę i wytrwałość.

Kadr z filmu „Dogonić marzenia”.

Michelle charakteryzują upór, cierpliwość i ogromna pracowitość. Napędza ją żądza zwycięstwa, jednak nie jest nią zaślepiona. Widzimy, że łączy ją z jeździectwem to, co najpiękniejsze – nie pieniądze, sława, rywalizacja czy dzika satysfakcja – ale pasja. Wielka i czysta pasja.

Obserwowana przez nas droga, po której galopuje Michelle, to nie tylko zmagania sportowe, ale też wyzwanie poszukiwania własnej tożsamości, odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie, łamania stereotypów, walki z seksizmem i uporania się z rodzinnymi dramatami.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply