-daję 7 łapek!

Sherlock Holmes ma siostrę. Nietuzinkową, sprytną i równie bystrą jak on, która wkracza na ścieżkę kobiecej rewolucji. Na razie dość nieśmiało, podążając za zaginioną matką, ale wnosi powiew świeżości do ściśniętego w gorsecie londyńskiego światka. Enola Holmes łatwo mogła popaść w przerysowany popis dziewczęcego sprytu i efektowne zrzucanie krynoliny, na szczęście Harry Bradbeer zachował równowagę, dodając całości uroku.

Cr. ROBERT VIGLASKI /LEGENDARY ©2020

Przeczytaj także: Ratched

Enola Holmes (Millie Bobby Brown) wychowuje się z mamą (Helena Bonham Carter) wśród natury w pięknej acz lekko zaniedbanej willi. Po tym, jak dorośli bracia Sherlock (Henry Cavill) i Mycroft (Sam Claflin) wyjechali do Londynu, są skazane na siebie. Doskonale odnajdują się w swoim towarzystwie, a Enola wyrasta na zaradną i pewną siebie młodą kobietę. Kiedy pewnego dnia jej mama znika, postanawia wyruszyć na poszukiwania. Szybko okazuje się, że ma równie wyczulony zmysł obserwacji i sprawnie wyciąga wnioski, jak jej uwielbiany przez wszystkich brat Sherlock. 

Enoli Holmes czuć pazura, choć Bradbeer nie do końca proponuje coś świeżego. Nastolatka zostaje przewodnikiem po swoim świecie. W kilka minut potrafi nakreślić sytuację, wprowadza widza do rzeczywistości pełnej intryg i zbliżających się zmian społecznych. Przełamuje czwartą ścianę, puszcza oko do kamery i uroczo bawi. Cała siła tej postaci polega na wdzięku i młodzieńczej werwie Millie Bobby Brown. Aktorka doskonale odnajduje się w komediowej formule, bawiąc się otrzymanym tekstem.

Cr. ALEX BAILEY/LEGENDARY ©2020

Przeczytaj także: Diabeł wcielony

Bradbeer tworzy film, który klimatem i frywolnością przypomina produkcje Guy’a Ritchiego. Wiktoriańska Anglia zyskuje nieco przestrzeni i tempa akcji, wychodząc poza utrwalone stereotypy. Enola Holmes to nie tylko opowieść o dziewczynie wyruszającej na misję, ale zapowiedź rozwijającego się feminizmu i kobiecej emancypacji. Nastolatka już nie wpisuje się w utarte schematy, podąża za własnymi marzeniami i odważnie powtarza lekcje wpojone jej przez matkę, że w życiu może być kimkolwiek zechce. 

Cr. LEGENDARY ©2020

Enola Holmes sprawdza się jako kino przygodowe. I choć młodsza siostra Sherlocka świetnie radzi sobie z zagadkami, to właśnie intryga wydaje się najsłabszym elementem produkcji Bradbeera. Całość jest grubymi nićmi szyta, zagadka jest banalna, ale wszystko niknie na tle bijatyk, podchodów i uroku osobistego Enoli, która kradnie całą uwagę. Fajna ta siostra Holmesa.

Related Posts

Pisząc od Nie martw się, kochanie, trudno pominąć kontrowersje, jakie towarzyszyły temu tytułowi....

Nastoletni świat pełen jest emocjonalnych huraganów, trudnych decyzji i rówieśniczej presji....

Uruchomiła się pewna nostalgiczna strona Sama Mendesa i powstał film “Imperium światła”. To pełna...

Leave a Reply