Zima nadeszła. Mrok i chłód czuć w świecie Gry o tron i wszyscy dobrze wiemy, że słońce nieprędko rozjaśni urocze krainy. Na 7 sezon przyszło nam czekać ponad trzy miesiące dłużej niż zazwyczaj – głównie ze względu na anomalie pogodowe, które przesunęły terminy zdjęć – ale twórcy potrafią zrekompensować oczekiwanie. Choć pierwszy odcinek nie przynosi szalonych rozwiązań i trzymających w napięciu scen, jesteśmy przyzwyczajeni, że początek sezonu to subtelne (acz dosadne) wprowadzenie do świata Siedmiu Królestw.

"Gra o tron"

„Gra o tron”

Kobiety, choć wciąż zdominowane przez mężczyzn, coraz odważniej wysuwają się na pierwszy plan. Arya Stark kontynuuje swoją misję, z powodzeniem wykreślając kolejnych wrogów ze swojej listy. Krwawa uczta, która otwiera sezon, przypomina nam o tym, że bohaterowie Gry o tron nie ulegają sentymentom. Walder Fray zapłacił za swoje decyzje, teraz nadszedł czas na jego żołnierzy. Arya pokazuje, że nikt i nic nie będzie w stanie jej zatrzymać w wypełnieniu swojego planu zemsty. Cersei Lannister powinna się obawiać.

Sansa Stark nie zamierza ponownie wejść w buty uległej dziewczynki u boku mężczyzny. Głośno wyraża swoje zdanie, nawet jeśli ma się narazić na gniew brata. Jon Snow przygotowuje Północ do wojny i z rozwagą musi postępować wobec sprzymierzeńców i zdrajców. Na szali staje życie potomków Umberów i Karstarków. Snow wie, że od rodowych waśni ważniejsze jest zjednoczenie sił przeciwko groźnemu i nieobliczalnemu najeźdźcy.

"Gra o tron"

„Gra o tron”

W międzyczasie widzimy Cersei, która nie jest w komfortowej sytuacji. Otoczona wrogami, musi szukać nowych sojuszników, dzięki którym zachowa Żelazny Tron. W Królewskiej Przystani pojawia się Euron Greyjoy. Świadomy swej siły i posiadanych kart przetargowych jest doskonałym przedstawicielem swego rodu. Psychopatyczny, z szaleństwem w oczach upaja się śmiercią i zniszczeniem. Nie cofnie się przed niczym, a posiadając ogromną flotę może manipulować Królową.Najbardziej szkoda Sama, który w Cytadelii wypełnia żmudne obowiązki, by zostać maestrem. Posiadając bogatą wiedzę i doświadczenie, nie zyskuje dostępu do tajemnych ksiąg i niewielu ze starszych uczonych wierzy w jego opowieści o istnieniu Lodowej Armii. Doskonale wiemy, że zagrożenie nadchodzi, a mroczni najeźdźcy ruszyli w stronę Muru.

"Gra o tron"

„Gra o tron”

Tymczasem Daenerys wraz ze swoją flotą przybywa do Westeros. Zatrzymuje się w Smoczej Skale, skąd wyruszy do walki przeciwko Cersei. Można wyczuć napięcie i podniosłą atmosferę, szczególnie że w podróży towarzyszą jej wierni ludzie z Tyrionem Lannisterem na czele.

Pierwszy odcinek 7 sezonu Gry o tron doskonale buduje nastrój oczekiwania na wielkie starcie. To jeden z najbardziej widowiskowych seriali w historii telewizji i konsekwentnie realizuje się w mrocznej estetyce. Dopracowane kostiumy i intrygujące postaci stanowią już markę, której jakości nie trzeba udowadniać. Otwarcie kolejnego sezonu potwierdza tylko wielkość i precyzję twórczej wizji. Pomimo stonowanej i nieco wyciszonej atmosfery, sytuujemy się pośrodku największego konfliktu, który wkrótce pochłonie Siedem Królestw. Napięcie miesza się z radością oczekiwania, a twórcy puszczają oko do widzów, serwując rozluźniające atmosferę żarty i ciekawe cameo Eda Sheerana (mamy kolejną piękną piosenkę!).

HBO rehabilituje czas, w którym kobiece bohaterki nie mogły się cieszyć dobrym traktowaniem i szacunkiem ze strony mężczyzn. Widać, że tym sezonie to one będą rozdawać karty i decydować o przyszłości Królestwa. Gra o tron pokazuje, że w kobietach tkwi niesamowita siła, inteligencja i spryt. Każda z nich ma do stoczenia własną walkę. Kto przetrwa? O tym przekonamy się co poniedziałek w HBO i HBO GO.

Related Posts

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Opowieść body positive skonstruowana na podstawie prawdziwej historii z lat 70. XIX w. ma w sobie...

Z oczekiwaniami wiążą się rozczarowania. Czerwone maki Krzysztofa Łukaszewicza miały szansę być...

Leave a Reply