– daję 7 łapek!

Czeski humor? Nie do końca. Kandydat naszych południowych sąsiadów do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego porusza kąciki ust, ale też frasuje.

Kadr z filmu „Kobieta z lodu”.

Kobieta z lodu skradnie Wasze serca, także te chłodne. Tytułowa Hana (Zuzana Kronerová) jest ciepła i serdeczna. To przykład idealnej mamy, babci i teściowej. Komfort bliskich stawia ponad własną wygodę. Pozwala się wykorzystywać i z uśmiechem na twarzy usługuje rozpieszczonym synom. Nie oznacza to, że jest słaba i godna pogardy. Także i jej cierpliwość ma granice. Choć wydaje się, że to inni rozdają karty w jej życiu – tak naprawdę to Hana decyduje, komu i w jakim stopniu na to pozwala.

Po śmierci męża sama zajmuje się dużym domem. Musi być silna fizycznie jak i psychicznie. Gotowanie, sprzątanie, wyczerpujące palenie w piecu. Kiedy przychodzi czas na rodzinny obiad i odwiedzają ją synowie z żonami i dziećmi – nieznośna atmosfera sprawia, że samotność wydaje się lepsza od toksycznych gości.

Kadr z filmu „Kobieta z lodu”.

Ivan (Václav Neužil) jest arogancki i uszczypliwy. Jego elegancką żonę wiecznie boli żołądek i wciąż coś ją złości. Ich syn Ivánek (Daniel Vízek) bycie ofiarą dręczenia przez kolegów w szkole, rekompensuje sobie terroryzowaniem rodziców. Jest nieposłuszny, opryskliwy i nie sposób oderwać go od komórki i tableta.

Z kolei Petr (Marek Daniel) to sfrustrowany bankrut. Nieporadny i pozbawiony wyobraźni – nie potrafi zadbać o uroczą Verę (Petra Špalková) i córeczki, o których nie dowiadujemy się zbyt wiele. Małżeństwa braci nie są szczęśliwe. Przeraża mnie, że takie rodziny istnieją naprawdę. Co sprawia, że tak bezsensownie egzystujący ze sobą małżonkowie wciąż przy sobie trwają?

Sposób, w jaki bracia odnoszą się do siebie nawzajem, do matki, do swoich żon i dzieci – zatrważa. Nie mogłam wyjść ze zdumienia nad ich krótkowzrocznością i beznadziejnym egocentryzmem. Tymczasem kochająca Hana z pokorą przyjmuje wszystkie ekstrawagancje swoich latorośli.

Ileż razy słyszy się o starszych osobach wykorzystywanych przez dzieci! Rzekome objęcie opieki nad seniorem, którego angażuje się do sprzątania i gotowania oraz przejmuje jego emeryturę czy rentę. Wyłudzanie pożyczek na potrzeby rodziny, obarczanie winą za własną nieporadność. Duże dzieci zachowują się jakby nigdy nie dorosły, a rodzice pokroju Hany wybaczają i wspierają do granic możliwości.

Kadr z filmu „Kobieta z lodu”.

„Kobietę z lodu” nazywa się komedią, a nawet komedią romantyczną. To za sprawą pojawienia się w życiu Hany Brony (Pavel Nový). Losy kobiety krzyżują się z klubem morsów, pośród których jeden z mężczyzn zwraca na nią szczególną uwagę. Romans dwojga starszych ludzi budzi refleksje na temat przemijania, potrzeby bliskości, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Kronerová i Nový świetnie spisują się w swoich odważnych rolach.

Jednak mimo wątku miłosnego, „Kobieta z lodu” pozostaje dla mnie smutnym dramatem społecznym. Ukazuje patologie, rozgrywające się w zwyczajnych – rzekomo normalnych, zdrowych i świadomych – rodzinach.

Jak dobrze, że w tym wszystkim pociesza nas – uważająca się za człowieka – bystra kura Adela!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply