– daję 8 łapek!

Piękny, wielopłaszczyznowy film o nienawiści i miłości.

Kadr z filmu „Konstytucja”.

Wytworne mieszkanie, elegancka kobieta, gustowna muzyka. Katarina wychodzi i udaje się do baru. Tam – w świetle wirujących lampek – dostrzegamy, że Katarina jest przebranym za kobietę mężczyzną. Dopasowana sukienka, staranny makijaż, naturalnie wyglądająca peruka.

Następnego dnia niczym nie wyróżniający się profesor Vjeko Kralj prowadzi zajęcia z uczniami. Jednak kiedy wieczorem znów występuje w żeńskiej wersji, zostaje dotkliwie pobity przez kilku młodych chłopaków. W nienajlepszym stanie trafia do szpitala.





Po powrocie do domu nie jest w stanie zajmować się chorym ojcem. Pomoc oferuje będąca pielęgniarką sąsiadka. Sparaliżowany starzec wdzięczny jest losowi za zmianę opiekuna. Syn traktował go nieczule i protekcjonalnie. Tata z kolei nie cofnął się na przykład przed splunięciem mu w twarz. Z biegiem czasu okaże się jednak, że więcej jest w tym domu miłości niż by się mogło wydawać…

Kadr z filmu „Konstytucja”.

Wspomniana sąsiadka nie chce od profesora pieniędzy. Zaznacza, że sąsiadom po prostu się pomaga. W zamian za opiekę nad niedołężnym prosi Kralja o korepetycje dla swojego męża. Ante jest policjantem. Przed nim egzamin ze znajomości konstytucji Chorwacji, ale cierpiący na dysleksję Serb ma duże trudności w opanowaniu materiału.





 Lekcje przebiegają w bardzo nieprzyjemnej atmosferze. Vjeko nie ukrywa swoich skrajnych poglądów i niechęci do Serbów. Otwarcie gardzi sąsiadem. Wobec troskliwej i rozważnej Mai – z którą szybko znalazł wspólny język – bywa nieprzyjemny, ale względem jej męża nie ma już żadnych zahamowań.

– Jest pan chwastem!

– Bo jestem Serbem?

– Da!

Profesor tłumaczy, że konstytucja gwarantuje takie same prawa wszystkim – Serbom i Chorwatom – jednocześnie negując słuszność tego zapisu. Cytuje artykuł 39., traktujący o zakazie nienawiści narodowej i wszelkiej nietolerancji – sam je przejawiając.

Kadr z filmu „Konstytucja”.

„Konstytucja” jest wspaniałą mozaiką serii zagadnień społecznych. Stosunki rodzinne, adopcja, prawo, patriotyzm, homoseksualizm, miłość, przyjaźń, małżeństwo, poświęcenie, odpowiedzialność, wiara w życie po śmierci, poszukiwanie własnej tożsamości, choroba. To przypowieść o gorących namiętnościach, targających ludźmi – bez względu na to, kim są i jakie mają poglądy. O poczuciu obowiązku wobec… rodziny, kraju?

Ważne wartości przemycane są pomiędzy cudownymi paradoksami i komizmem sytuacyjnym. Arogancki Kralj, przebierający się w damskie ciuszki, z zaangażowaniem dobierający sąsiadce odpowiedni dla niej cień do powiek. Młody narodowiec, rzucający wiązankę przypadkowych przekleństw pod adresem profesora. Stojąca w progu Maja, sugestywnie potupująca nóżką, kiedy urażony Ante kolejny raz wraca do mieszkania po przerwanej lekcji u „konserwatysty-pedała”.

Kadr z filmu „Konstytucja”.

Pokochałam tę produkcję i pokochałam wszystkich jej bohaterów. Pokochałam nieporadnego Ante (Dejan Aćimović), grubiańskiego Vjeko (Nebojša Glogovac), despotycznego Hrvoje (Božidar Smiljanić) i Maję (Ksenija Marinković) o pięknej duszy.

– Myślał Pan o samobójstwie?

– Wiele razy. Ale życie jest piękne. Ludzie potrafią być piękni.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply