– daję 7 łapek!

Laika Entertainment to studio odpowiedzialne m.in. za „Gnijącą pannę młodą Tima Burtona”, „Pudłaki” czy „Karolinę i tajemnicze drzwi”. W podobnym klimacie utrzymuje się „Kubo i dwie struny”. Obraz stawia w centrum niepokój, tajemnicę i mrok, przez który przedzierają się piękno i miłość.

Kadr z filmu „Kubo i dwie struny”.

Młody Kubo mieszka ze swoją mamą w niewielkiej wiosce. Każdego dnia występuje przed jej mieszkańcami. Snuje wtedy opowieści, których nauczyła go mama. Za pomocą swojego magicznego instrumentu wprawia w ruch papierowe elementy, stanowiące wizualizację jego słów.

Chłopiec ma przykazane nie wychodzić z domu po zmroku. Pewnego razu się jednak buntuje i nie wraca do mamy na czas. Odnajdują go wtedy jej siostry. Mroczne ciotki zabiły niegdyś ojca Kubo, a teraz i jego chcą skazać na łaskę bądź niełaskę okrutnego Księżycowego króla.

Kubo wychodzi cało z tej pierwszej potyczki, ale już nigdy nie będzie bezpieczny. Ciotki natrafiły na jego ślad i nie spoczną, póki nie zaprowadzą go do dziadka. Chłopiec musi wyruszyć na poszukiwania magicznej zbroi. W podróży towarzyszą mu niezdarny Żuk i opiekuńcza Małpa.

Zdjęcie z planu „Kubo i dwie struny”.

Film jest piękny w formie i magiczny. Zarysowana w pierwszej części intryga fascynuje. Fabuła jest niebanalna i intrygująca. Z czasem jednak okazuje się, że zbyt dużo w niej dziur. Rozwiązanie zdecydowanie mnie rozczarowało.

Do końca jednak grała technika. Byłam pod wrażeniem dbałości o detale. Spojrzenia postaci i ich mimika hipnotyzowały. Nie bez powodu też film został nominowany do Oscara za efekty specjalne. Ogromny szkielet, próbujący zgładzić bohaterów powstał w rzeczywistości i filmowano go na green screenie.

Bajka z przesłaniem i ciesząca oko. Plejada gwiazd w oryginalnej obsadzie i bardzo dobry polski dubbing. Godna polecenia, choć – wbrew tegorocznym nominacjom do Oscara – nie uznałabym jej za najlepszą animację roku.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply