-daję 6 łapek!

Manu jest jerzykiem wychowanym przez mewy. Zgubione jajo znajduje troskliwych rodziców, którzy przyjmują je jak swoje. Nie zauważają różnic, troszczą się i kochają, ale przede wszystkim chcą wychować na prawdziwą i nieustraszoną mewę. Manu nie potrafi szybować, pływać czy polować na ryby, ale z pełnym zaangażowaniem poświęca się nauce, wypierając własne zdolności i możliwości. Manu. Bądź sobą pokazuje, że nie warto zmieniać siebie po to, by zadowolić innych. Uczy, żeby podążać za głosem serca.

Manu. Bądź sobą
Manu. Bądź sobą

Christian Haas i Andrea Block tworzą pouczającą bajkę dla najmłodszych. Urocze ptaki wypełniają ekran, rozbawiają swoimi potknięciami i wywrotkami, ale przede wszystkim pokazują, że siła tkwi w grupie, a nic tak nie dodaje skrzydeł, jak życie w zgodzie ze sobą i akceptacja otoczenia. Manu jest mądrym i przyjacielskim ptakiem, który z radością podchodzi do życia. Niezależnie od tego, czy dostaje burę od ojca, czy staje się obiektem żartów znajomych ze szkoły, z podniesionym dziobem podejmuje się nowych wyzwań. Kiedy poznaje szaloną gromadkę jerzyków, rozpościera skrzydła i może być w końcu sobą. Pomaga mu w tym też nieco zagubiony indyk Percival. Jako banda odmieńców tworzą fantastyczny zespół, który wkrótce uratuje ptasie stado z opresji i ochroni bezbronne jajka przed szczurami.

Manu. Bądź sobą to bajka pełna pozytywnych emocji. Niespieszne tempo pozwala w pełni zagłębić się w opowiadaną historię, a barwne ptaki przyciągają uwagę na dłużej. I choć wszyscy mają wyraziste charaktery i własne zdanie, na tle ptasiej gromady wyróżnia się Percival. Czesław Mozil czaruje lekkim seplenieniem i osiąga zabawny efekt, bawiąc do łez. 

Manu. Bądź sobą
Manu. Bądź sobą

Niemiecka animacja przyciąga uwagę mądrym przesłaniem, ale bez nachalnego wykładania oczywistych tez. To przyjemna opowieść o bolączce powielania stereotypów i wykluczania ze względu na wygląd czy pochodzenie. Manu. Bądź sobą uczy akceptacji. Przez różnorodność gatunków i ptasich cech pokazuje, że inny nie znaczy gorszy, a każdy może być wyjątkowy i zasługuje na uwagę. Pozytywne przesłanie i dawka lekkiego humoru sprawiają, że chce się rozłożyć skrzydła i polecieć wraz z Manu. Warto wzbić się w przestworza i spojrzeć na świat z nieco szerszej perspektywy.

Related Posts

Plotki o tym, że Wytłumaczenie wszystkiego to najbardziej polski węgierski film, nie są...

“Queer” to filmy, który jako pierwszy został wybuczany na pokazie prasowym. Nie oceniałabym go aż...

Pedro Almodovar debiutuje. “The Room Next Door” to jego pierwszy anglojęzyczny film, który z...

Leave a Reply