-daję 6 łapek!

Manu jest jerzykiem wychowanym przez mewy. Zgubione jajo znajduje troskliwych rodziców, którzy przyjmują je jak swoje. Nie zauważają różnic, troszczą się i kochają, ale przede wszystkim chcą wychować na prawdziwą i nieustraszoną mewę. Manu nie potrafi szybować, pływać czy polować na ryby, ale z pełnym zaangażowaniem poświęca się nauce, wypierając własne zdolności i możliwości. Manu. Bądź sobą pokazuje, że nie warto zmieniać siebie po to, by zadowolić innych. Uczy, żeby podążać za głosem serca.

Manu. Bądź sobą
Manu. Bądź sobą

Christian Haas i Andrea Block tworzą pouczającą bajkę dla najmłodszych. Urocze ptaki wypełniają ekran, rozbawiają swoimi potknięciami i wywrotkami, ale przede wszystkim pokazują, że siła tkwi w grupie, a nic tak nie dodaje skrzydeł, jak życie w zgodzie ze sobą i akceptacja otoczenia. Manu jest mądrym i przyjacielskim ptakiem, który z radością podchodzi do życia. Niezależnie od tego, czy dostaje burę od ojca, czy staje się obiektem żartów znajomych ze szkoły, z podniesionym dziobem podejmuje się nowych wyzwań. Kiedy poznaje szaloną gromadkę jerzyków, rozpościera skrzydła i może być w końcu sobą. Pomaga mu w tym też nieco zagubiony indyk Percival. Jako banda odmieńców tworzą fantastyczny zespół, który wkrótce uratuje ptasie stado z opresji i ochroni bezbronne jajka przed szczurami.

Manu. Bądź sobą to bajka pełna pozytywnych emocji. Niespieszne tempo pozwala w pełni zagłębić się w opowiadaną historię, a barwne ptaki przyciągają uwagę na dłużej. I choć wszyscy mają wyraziste charaktery i własne zdanie, na tle ptasiej gromady wyróżnia się Percival. Czesław Mozil czaruje lekkim seplenieniem i osiąga zabawny efekt, bawiąc do łez. 

Manu. Bądź sobą
Manu. Bądź sobą

Niemiecka animacja przyciąga uwagę mądrym przesłaniem, ale bez nachalnego wykładania oczywistych tez. To przyjemna opowieść o bolączce powielania stereotypów i wykluczania ze względu na wygląd czy pochodzenie. Manu. Bądź sobą uczy akceptacji. Przez różnorodność gatunków i ptasich cech pokazuje, że inny nie znaczy gorszy, a każdy może być wyjątkowy i zasługuje na uwagę. Pozytywne przesłanie i dawka lekkiego humoru sprawiają, że chce się rozłożyć skrzydła i polecieć wraz z Manu. Warto wzbić się w przestworza i spojrzeć na świat z nieco szerszej perspektywy.

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply