– daję 7 łapek!

Szwedzki dramat – to jest to! Czasami wydaje mi się, że tylko skandynawskie filmy potrafią być tak wyciszone i statyczne w swoim bogactwie treściowym. Chłód w barwach i montażu, a jednak ciepło podkrada się podczas seansu do serca. Ani to płytkie, ani przerysowane. Do tego rodzaju filmów należy „Mężczyzna imieniem Ove”.

Kadr z filmu „Mężczyzna imieniem Ove”.

Ove jest zgorzkniałym panem w średnim wieku. Ma swoje rytuały, których nie można mu zaburzać. Potrzebuje spokoju, który wszyscy wokół jak na złość zdają się pragnąć mu odebrać. Gdzie się nie pojawi – tam zrzędzi. A jednak pokochacie go podczas seansu. Nie wierzcie na słowo – sprawdźcie sami!

Na chwilę przed skończeniem sześćdziesiątego roku życia Ove zostaje zwolniony z pracy. Już odkąd odeszła jego ukochana żona, życie straciło dlań sens. A teraz wyrwa w postaci braku jakiegokolwiek celu w budzeniu się rano zaważyła na decyzji. Decyzji o odebraniu sobie życia.


Ove skrupulatnie przygotowuje się do samobójstwa. Okazuje się jednak, że uciążliwi sąsiedzi mogą przeszkodzić mu nawet w tym. Ktoś wjeżdża na wyłączony z ruchu teren komuny, roześmiane dzieciaki przychodzą z poczęstunkiem, sąsiad chce pożyczyć drabinę, żona dawnego przyjaciela prosi o naprawę ogrzewania.

Kadr z filmu „Mężczyzna imieniem Ove”.

„Mężczyzna imieniem Ove” to słodko-gorzka produkcja z pełnokrwistymi postaciami. Bardzo dobre zdjęcia, przyjemny ale i po trosze moralizujący scenariusz, wzorowe aktorstwo.

Miałyśmy możliwość spotkać się z twórcami filmu przy okazji wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Reżyser odebrał wtedy statuetkę za najlepszą europejską komedię. Obejrzyjcie nasze video z Wrocławia, na którym Hannes Holm i Rolf Lassgård odpowiadają na pytania dziennikarzy:

„Mężczyzna imieniem Ove” jest nominowany do Oscara, jednak wierzę, że najlepszym filmem nieanglojęzycznym nie może nie okazać się Toni Erdmann.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply