– daję 7 łapek

Czy to animacja dla dzieci? Chyba nie dla tych najmłodszych. A przynajmniej nie jest przeznaczona dla nich w roli widza. Jednak stworzona z myślą o nich. Jeżeli choć jeden dorosły po seansie pochyli się nad losem potrzebujących tego dzieci – było warto.

Kadr z filmu „Nazywam się Cukinia”.

Ikar rozmawia z policjantem. Beznamiętnym tonem wyznaje, że jego mama piła trochę za dużo piwa. Ale czasami gotowała i było im razem miło. Zmartwiony funkcjonariusz odwozi chłopca do ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Tam mały uporczywie powtarza, że nazywa się Cukinia. To tak zwracała się do niego mama.

Chłopiec potrzebuje chwili, by odnaleźć się w nowym środowisku. Rówieśnicy zadają mu niewygodne pytania, czasem dokuczają. Cukinia rozpaczliwie tęskni za mamą. W końcu jednak zaprzyjaźnia się z innymi dziećmi, a największą sympatią darzy doświadczoną przez życie Camille.

Kadr z filmu „Nazywam się Cukinia”.

„Nazywam się Cukinia” to stosunkowo krótka forma (film trwa niewiele ponad godzinę), ale potrafi obudzić w widzu wachlarz emocji. Animacja stanowi przypowieść, odnoszącą się do szeregu zjawisk społecznych. Poszczególne patologie silnie odbijają się na psychice dziecka. Z kolorowego obrazu między wierszami wydziera rozrywający ból. To ładna bajka, która szepcze o wielkich tragediach.

Zdjęcie z planu filmu „Nazywam się Cukinia”.

Szwajcarsko-francuska produkcja była nominowana do Oscara dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Miała też szanse na Złoty Glob i cztery Annie. Zdobyła m.in. Satelitę, Europejską Nagrodę Filmową i dwa Cezary.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Kiedy Disney ogłosił, że zrealizuje aktorską wersję Małej syrenki, w sieci zawrzało. Wytwórnia od...

Agnieszka Grochowska w polskim kinie akcji? To trzeba zobaczyć na własne oczy i wyrobić własną...

Jan Macierewicz pokazuje, że stwierdzenie dobra polska komedia nie musi być oksymoronem. Skołowani...

Leave a Reply