Przerażona dziewczyna biegnie przed siebie co sił w nogach. Walczy o przetrwanie. Dobiega do bramy. Musi tylko znaleźć klucz, który otworzy wrota i pozwoli jej odzyskać wolność. W ostatniej chwili ktoś jednak łapie ją za nogę i wciąga do środka. Ucieczki nie będzie. Niepokalana Michaela Mohana zaczyna się intensywnie i udaje jej się utrzymać dreszcz emocji na stałym poziomie.

Niepokalana: wyśmienita Sydney Sweeney

Cecilia (Sydney Sweeney) przybywa do Włoch, by rozpocząć nowy etap życia. Oddana Bogu, mocno wierząca, chce mu służyć w jednym z włoskich klasztorów. Zostaje przyjęta z otwartymi ramionami. Większość sióstr otacza ją opieką, a ksiądz (Alvaro Morte) pełen jest życzliwości. Co prawda niektóre młode zakonnice spoglądają na nią z ukosa, ale nic nie jest w stanie pozbawić jej nadziei na owocne życie w klasztorze, gdzie może nieść pomoc starszym zakonnicom u schyłku ich życia. Do czasu! Z dnia na dzień zaczyna się źle czuć, a badania wykonane przez lekarza przynoszą jednoznaczny wynik: Cecilia jest w ciąży. Jak do tego doszło? Sama zainteresowana nie bardzo wie…

Machina celebracji rusza z kopyta. Niepokalane poczęcie napełnia zakonnice wiarą, a Cecilia jest za życia niemalże wznoszona na ołtarze. Wszyscy otaczają ją niesamowitą troską, jednak coś zdaje się bardzo nie tak. Dziewczyna zaczyna się zastanawiać, co tak naprawdę urodzi, a odpowiedź z pewnością ją zaskoczy. 

Przeczytaj także: Tylko nie ty

Mohan czerpie pełnymi garściami inspiracje z chrześcijaństwa. Eksploatuje wątek niepokalanego poczęcia i oczekiwania na Mesjasza. Zatapia widzów w mrokach klasztornych korytarzy, a łagodnym uśmiechom zakonnic skutecznie dodaje grozy i niepewności. Cecilia trafia do świata pełnego gry pozorów, w którym zostaje zamknięta niczym w zaklętej klatce. 

Sydney Sweeney od Euforii ma dobry czas. Fenomenalnie buduje swoją karierę, nie dając wcisnąć się w szufladkę z etykietką: ładna, łagodna blondynka. Świetnie dobiera role, pokazując bogate emploi. Zachwyciła w Reality jako młoda dziewczyna z ideałami, która staje twarzą w twarz z machiną FBI. W Tylko nie ty była pełna wdzięku, ale starała się wyjść poza zgrane klisze komedii romantycznej. Niepokalana czyni z niej nową królową krzyku. W filmie pełnym nierówności i (czasami) śmiesznostek sprawia, że opowiadana historia wciąga bez reszty. Gra nieco naiwnym spojrzeniem, które z biegiem czasu zyskuje niesamowitą siłę i wolę walki. 

Przeczytaj także: Reality

Niepokalana to mieszanka gatunków: horror religijny, psychologiczny i gore. Nie zabraknie brutalnych obrazów, krwi i krzyku, który potrafi wywołać ciarki na plecach. Mohan buduje pierwszą część opowieści na niepokoju i niedopowiedzeniach, by w finale puścić hamulce i dać się porwać rozszalałym emocjom. Jest grubo i bywa zaskakująco. To opowieść o odpowiedzialności kobiety za własne ciało, o wtrącaniu się kościoła w seksualności, kulcie i ideach, które odbierają zmysły.

daję 6 łapek!

Related Posts

To miało być zwykłe popołudnie. Kolejna godzina terapii, podczas której małżeństwo próbuje dojść...

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Leave a Reply