– daję 7 łapek!

Są animacje dla dorosłych, dla młodzieży i dorosłych, dla dzieci i młodzieży, dla wszystkich… I są też takie przeznaczone tylko dla najmłodszych. „O czym szumi las” zirytuje Was po pół godziny, ale bez wahania polecam animację Waszym przedszkolakom.

Kadr z filmu „O czym szumi las”.

Pozornie fabułę można by opisać jednym zdaniem. Kiedy babcia zapytała mnie, co oglądam – odpowiedziałam zdawkowo, że myszy chodzą po lesie i śpiewają. W rzeczywistości dzieje się o wiele więcej.

Tego fragmentu nie czytajcie dzieciakom, by nie psuć im niespodzianki. Wiedzcie jednak, że norweska bajka – choć pobieżnie i schematycznie – porusza wiele ważnych zagadnień.

Zły Lis Rudolf atakuje w lesie mysz, którą chce zjeść. Leon Myszomędrek ucieka, a lis udaje się do piekarni, zamierzając ją obrobić. Jej pracownikom udaje się przechytrzyć bandytę i ten uczciwie kupuje całą torbę pierników.

W niebezpieczeństwie jest też Babcia Myszomędrek, na którą zęby ostrzy Jeż Horacy. W związku z tym Leon postanawia spisać prawo, wedle którego mają żyć mieszkańcy lasu. Tata Miś zwołuje zgromadzenie wszystkich zwierząt, gdzie nowe zasady zostają przegłosowane.

Kadr z filmu „O czym szumi las”.

Choć prawo lasu mówi, że mieszkańcy nie mogą zjadać siebie nawzajem, Lis Rudolf zostaje odnaleziony z wielką obgryzioną kością. W tym samym czasie ginie gdzieś mały niedźwiadek. Podejrzenia padają na Rudolfa, ale zwierzątko uwięzili ludzie z farmy.

Oczywiście wszystko dobrze się kończy i obraz zamyka sielankowa impreza urodzinowa Taty Misia.

„O czym szumi las” przemyca fundamentalne wartości w sposób lekki i przyjemny. Dowiadujemy się o wartości przyjaźni i konieczności utrzymania właściwych relacji międzyludzkich. Widza uczy się także pragmatycznych spraw, jak np. szacunek do pieniądza.

Być może powyższy zarys fabuły brzmiał momentami brutalnie, ale faktycznie nie należy się obawiać podsunięcia dziecku tej miłej animacji. Całość jest bardzo barwna, a wszechobecny ruch i dźwięk zajmie nawet niewiele ze słów rozumiejącego bardzo młodego widza.

To obraz muzyczny. Otwiera go wesoła i skoczna piosenka. Później prawie każda postać ma okazję wyśpiewać kilka wersów.

Kadr z filmu „O czym szumi las”.

„O czym szumi las” jest dobrą propozycją dla najmłodszych. Nie tylko sympatycznie wygląda, ale stanowi też kompleksową pigułkę moralną, mogącą być punktem wyjścia do kształtujących rozmów z rodzicami.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply