5– daje 5 łapek!

Enigmatyczna dziewczyna o subtelnej twarzy aniołka, która nosi w sobie niesamowite pokłady agresji, złości i buntu wobec porządku świata dorosłych to bohaterka filmu „Obietnica”. Anna Kazejak – Dawid zagłębia się w meandry młodzieńczego obrazu rzeczywistości, w którym nic nie jest czarno-białe, a poszukiwanie jednoznacznych odpowiedzi jest bezskuteczne. Stawia pytania o system wartości, moralność i stabilność relacji rodzinnych, a dzięki duńskiej koprodukcji roztacza atmosferę tajemniczości i niepokoju.
obietnica

Tytułowa obietnica towarzyszy nam od samego początku. Raz dane słowo i deklaracja miłości są wartościami najważniejszymi dla Lili (Eliza Rycembel). Gwarantują jej poczucie bezpieczeństwa i stabilność, których się kurczowo trzyma. Wypełnianie obietnic jest dla niej kluczowe, ponieważ świadczy o zaangażowaniu drugiej osoby.

Reżyserka spogląda na przedstawiany świat z dwóch perspektyw: Lili oraz dorosłych, konfrontując w ten sposób niemalże psychopatyczne opanowanie z nerwowością. Wbrew pozorom Lila i Janek (Mateusz Więcławek) nie należą do „generacji online”, a ich życie nie sprowadza się do internetowych interakcji przez social media. Wykorzystują technologię, żeby ułatwić sobie komunikację, a ich prawdziwym uzależnieniem są emocje i poczucie , że komuś na nich zależy. Lila oprowadza nas po swoim świecie. Przyglądamy się bohaterce, która jest wycofana, oszczędna w gestach i słowach. Emocje przeżywa wewnętrznie i tłumi w sobie całą agresję. Staje w opozycji do środowiska, w którym się porusza: nie pije, nie pali i nie przeklina. W ten sposób buduje swój system wartości. Wyraża bunt względem dorosłych, a przede wszystkim wobec matki (Magdalena Popławska), z którą nie może się w pełni porozumieć. Dziewczyna bywa obok matki, ale nie tworzą spójnej i dobrej relacji. Natomiast świat Janka jest pozornie nieco bardziej poukładany. Rodzice wykazują troskę i zainteresowanie, wkraczając dość mocno w jego życie. Chłopak miota się między dwoma światami, aby sprostać stawianym wymaganiom. Janek jest rozedrgany emocjonalnie i szaleńczo zakochany. To miłość stanowi motywację jego zachowań.

Rodzice i ich działania wypełniają drugą część „Obietnicy”. Są cichymi towarzyszami, którzy nie ingerują w życie pociech, dopóki nie dzieje się nic złego. Każdy zajęty swoimi sprawami: matka nowym i młodym chłopakiem (Dawid Ogrodnik), a ojciec (Andrzej Chyra) drugą rodziną w Kopenhadze. Lila pragnie kontaktu z ojcem, lecz on nie spełnia swoich obietnic,nieustannie zawodzi. Magdalena Popławska stworzyła postać nerwową i zarządzającą. A Andrzej Chyra zagarnia przestrzeń swoim spokojem i opanowaniem, przy czym jest tylko biernym obserwatorem z chwilowym zaangażowaniem.

Anna Kazejak opowiada historię zagubionych ludzi, w której nikt nie staje na wysokości zadania. Bohaterowie żyją swoim życiem gdzieś obok siebie, choć bardzo potrzebują bliskości. Ważny jest moment, w którym Lila mówi, że wystarczy tylko jedno jej słowo, a Janek zrobi wszystko, o co poprosi. Bezwzględne oddanie chłopaka szokuje i zaskakuje. „Obietnica” to przestrzeń wypełniona przez młodych aktorów, którzy, poprowadzeni przez sprawną reżyserkę, stworzyli realistyczne relacje i emocje. Lila w sekwencjach slow motion wydaje się zadziorna, pewna siebie i zdeterminowana. W ten sposób zbudowano niespokojną atmosferę.

obietnica1

„Obietnica” opowiada o rodzinie i zagubieniu młodego człowieka. Reżyserka tylko częściowo powiela klisze i stereotypie spojrzenie na młodzież. Przede wszystkim skupia się na wartościach, którymi kierują się jej bohaterowie. Nie traktuje ich jak jednolitą zbiorowość z szybkim, konsumpcyjnym podejściem do życia, lecz stara się odnaleźć przyczyny zachowań i wydarzeń. Świat przedstawiony w „Obietnicy” jest pełen odcieni szarości, a postaci nie można jednoznacznie ocenić. Film może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji o współczesnym modelu rodziny i konsekwencjach, jakie za sobą niesie spłycenie relacji międzyludzki. Świat pędzi do przodu, oferując szybkie uśmieszki na Facebooku czy Skype, zabierając w ten sposób przestrzeń dla kontemplowania chwil w rodzinnym gronie. Młodzi ludzie przeżywają swoje problemy w samotności.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply