– daję 7 łapek!

Skromna opowieść o odmętach pamięci i próbie rekonstruowania przeszłości zatopiona w traumatycznych przeżyciach dzieciństwa. Opowieść to film wyciszony, skromny, ale przez to niezwykle poruszający i wciągający. Reżyserka Jennifer Fox opowiada o sobie. Przepracowuje własne bolączki i sprawnie pokazuje, jak wiele naszych wspomnień zależy od interpretacji, konteksty i umiejętności rozumienia sytuacji, w jakiej się znajdowaliśmy. To trudna opowieść o seksualnym wykorzystywaniu dziecka. Fox nie chce jednak budować nastroju buntu, sensacji i szoku. Skupia się na głównej bohaterce i jej procesie dochodzenia do prawdy.

Opowieść / The Tale

Opowieść / The Tale

Jenny (Laura Dern) jest reżyserką. Przygotowuje film dokumentalny o seksualności kobiet i orientuje się, że wiele z nich było ofiarami molestowania. Wkrótce jej matka znajduje opowiadanie z dzieciństwa, które zawiera szczegóły relacji córki z jej letnimi opiekunami. Kobieta postanawia wrócić pamięcią do wydarzeń, które miały miejsce na obozie konnym, gdzie pani G. (Elizabeth Debecki) i trener biegania, Bill (Jason Ritter) zaangażowali ją do tajemniczej relacji. Trójkąt opierający się na szczerości i bezwzględnym zaufaniu sprawił, że nierozumiana przez rodziców dziewczynka poczuła się wartościowa i ważna. Do czasu, aż Bill przekroczył granicę. Adorował Jenny, opowiadał o miłości i bliskości, a jego słowa przerodziły się w czyny, zamieniając platoniczną relację w fizyczny związek dorosłego mężczyzny i dziecka.Opowieść przedstawia wędrówkę dorosłej Jennifer po wydarzeniach z przeszłości. Spotkania ze znajomymi, z którymi była na obozie, rozmowy z matką i narzeczonym. Fox pokazuje, jak jedna informacja, zmiana we wspomnieniu może wpłynąć na całym obraz. Przedstawia różne wersji i, co najważniejsze, skutecznie wnika w umysł molestowanej dziewczynki, która podskórnie czuje, że dzieje się coś niedobrego, ale nie potrafi wyrwać się z zaklętego kręgu racjonalizacji i bezpiecznych interpretacji. Jennifer przez lata nie pozwala nazwać się ofiarą, a wciąż tkwi w dziecięcej wizji bycia wyjątkową dla dwójki opiekunów.

Opowieść / The Tale

Opowieść / The Tale

Ten film to rodzaj prywatnego śledztwa. Choć nie unika uproszczeń i skrótów, staje się ważnym głosem. Fox nie próbuje, dzięki tej produkcji, przeprowadzić prywatnej terapii, dzięki czemu udaje jej się uniknąć emocjonalnego rollercoastera. Opowieść to zlepek wspomnień. Zbiór dziecięcych filtrów nałożonych na rzeczywistość, których dorosła Jennifer próbuje się pozbyć, by zrozumieć swoich oprawców. Wciągająca narracja i tajemniczy nastrój niwelują wszelkie wady.

https://hbogo.pl/filmy/opowiesc

Related Posts

Kobieta poznaje mężczyznę. Pojawia się niczym rycerz w rączym rumaku w zbroi pełnej prezentów i...

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Leave a Reply