– daję 8 łapek!

Opowieści o rodzinie Meyerowitz to najlepszy film Netfliksa, który powstał do tej pory. Wyrazisty styl Noah Baumacha i olśniewające kreacje aktorskie zostają ubrane w tragikomiczny ton. Ten film to rzecz o rodzinnych animozjach, poszukiwaniu miłości i akceptacji, a ponad wszystko o smutnej nieumiejętności komunikowania się ze sobą nawzajem zachowana w mumblecorowym stylu.

Opowieści o rodzinie Meyerowitz

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Harold (Dustin Hoffman) jest niespełnionym artystą. Choć tworzył całe życie, jego prace były obecne na kilku wystawach, m.in. w muzeum Whitney, ten wciąż z tęsknotą i zazdrością spogląda na odnoszących sukcesy kolegów. Zatopiony w swoim świecie i niespełnieniu wszelkie frustracje przelewa na rodzinę i znajomych. Nie potrafi nawiązać prawdziwej relacji z synami: Dannym (Adam Sandler) i Matthewu (Ben Stiller) oraz córką Jean (Elizabeth Marvel). Wszyscy przerzucają się komunikatami, wygłaszają własne tezy, ale nie znajdują wspólnego języka, aby z powierzchownej wymiany zdań przejść do głębszej dyskusji.



Baumbach skupia się na frustracjach ludzi, którym ciąży przeszłość i presja sprostania wymaganiom wiecznie kontestującego ojca. Starszy syn Danny był dobrze zapowiadającym się muzykiem, ale porzucił karierę. Aby oczyścić sumienie, posyła córkę na studia filmowe i powraca do rodziców ponownie ułożyć sobie życie. Młodszy Matthewu jako jedyny nie poszedł artystyczną drogą, wyruszył na Wschodnie Wybrzeże, gdzie, w krawacie i dopasowanym garniturze, zajmuje się finansami. Przyrodni bracia są ze sobą skłóceni i od lat narastają w nich pretensje o uwagę ojca. Krążą wokół niego, zabiegając o względy niczym rozkapryszone baletnice. Dopiero choroba Harolda uzmysłowi im, jak wiele mają ze sobą wspólnego.

Opowieści o rodzinie Meyerowitz

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

Opowieści o rodzinie Meyerowitz to pełna ironii obserwacja rodzinnego orbitowania poprowadzona z lekkością Woody Allena. Sandler pozbawiony głupkowatej maniery tworzy postać naznaczoną strachem i pretensjami – nie tylko do ojca, ale do siebie – za życiowe niepowodzenia. Stiller w poważną miną portretuje faceta, dla którego sukces zawodowy jest zarówno źródłem radości, jak i przekleństwem, prowadzącym do popełniania tych samych błędów, co Harold.

Nowy Jork nie jest tutaj pełen blichtru i młodzieńczej energii. Reżyser Frances Ha pokazuje pasmo międzypokoleniowych nieporozumień, poszukując odpowiedzi na istotę miłości. Choć bohaterowie mówią przed siebie, ale już nie do siebie, wciąż mają w sobie siłę, by kochać i walczyć o wzajemne szczęście. Opowieści o rodzinie Meyerowitz to kino nieco gorzkie, momentami sarkastyczne, ale dzięki temu poruszające.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply