Powroty do rodzinnych miejscowości po latach nieobecności nie należą do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli wyjazd był podyktowany chęcią ucieczki od bolesnych wydarzeń z przeszłości. Podobnie sprawa ma się z Camille Preaker (Amy Adams), która opuściła Wind Gap i rozpoczęła karierę dziennikarki z dala od rodziny. Kiedy w miasteczku dochodzi do morderstwa i porwania nastoletnich dziewczyn, Camille powraca, by przeprowadzić dziennikarskie śledztwo.

Ostre przedmioty / HBO

Ostre przedmioty / HBO

Zatopiona w odmętach przeszłości

Ostre przedmioty stworzone przez Marti Noxon w reżyserii Jeana-Marca Vallégo po pierwszym odcinku zapowiadają się na pełnokrwisty thriller o mrocznych odmętach przeszłości, która w bolesny sposób koresponduje z obecnymi wydarzeniami. Powieść Gillian Flynn przeniesiona na srebrny ekran przypomina swoją konstrukcją Wielkie kłamstewka, stopniowo odkrywając zdarzenia, które doprowadziły do tragedii. Na tle bieżących wydarzeń rozgrywa się dramat skrzywdzonej kobiety, która każe sama siebie za przewinienia z przeszłości.Amy Adams na srebrnym ekranie

Amy Adams ponownie błyszczy na ekranie. Jej Camille to postać poturbowana przez los, zatopiona w alkoholowym ciągu i wspomnieniach z dzieciństwa. Nie chce rozliczać się z przeszłością, nie potrafi odpuścić swoich przewinień, a trauma przeszłych wydarzeń wisi w powietrzu, gęstniejąc z każdą kolejną minutą odcinka. Noxton umiejętnie buduje nastrój oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi na pojawiające się pytania, podczas gdy Adams zachwyca niemym zapadaniem się w sobie. Przyjazd do Wind Gap budzi demony, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. A jej rodzina – sztywna i podkoloryzowana – raczej nie będzie służyła pomocą.

Ostre przedmioty / HBO

Ostre przedmioty / HBO

Pierwszy odciek Ostrych przedmiotów wprowadza w wyszukaną grę pozorów wśród nieco marionetkowych i przerysowanych postaci. W małym miasteczku pojawia się stereotypowy szeryf z zewnątrz, a w oddalonej od pełnych graffiti ścian miejskich budynków willi zamieszkuje dystyngowane małżeństwo zasłuchujące się w muzykę klasyczną. Matka Camille, Adora (Patricia Clarkson), to miastowa dama o nieposzlakowanej opinii, która do śniadania podanego przez czarnoskórą służącą zasiada w idealnej podomce i szpilkach do nieba.

Ten serial to idealna atmosfera małego miasteczka,
gdzie wszyscy wszystko wiedzą o sobie,
ale nie udaje im się ustrzec przed złem czyhającym za rogiem.

Przedstawiona rzeczywistość wydaje się być zamknięta w krzywym zwierciadle. Wśród idealnych ludzi, którzy spełniają się w swoich rolach, Camille wygląda jak poturbowana przez los i niezwykle zagubiona. Wydaje się bliższa szarej rzeczywistości, niż otaczający ją ludzie. To jej oderwanie i tajemnica stanowią dobrą zapowiedź serialu, który liczy sobie jeszcze siedem odcinków.

Ostre przedmioty / HBO

Ostre przedmioty / HBO

Ostre przedmioty składają się z plam pamięci porzuconych gdzieś na osi fabularnej. Precyzyjny montaż łączy ze sobą przeszłość i teraźniejszość, budując tropy na drodze do zrozumienia Camille. A do tego kryminalne śledztwo, które wciąż nie znajduje odpowiedzi na nurtujące policje pytania. Noxon buduje ponury świat przegranych ludzi, którzy porzucili już nadzieję na lepsze jutro. Ten serial to idealna atmosfera małego miasteczka, gdzie wszyscy wszystko wiedzą o sobie, ale nie udaje im się ustrzec przed złem czyhającym za rogiem. Czas pokaże, czy uda im się rozprawić z własnymi demonami i jak wiele szkód wyrządziły tytułowe ostre przedmioty na ciele głównej bohaterki.

Related Posts

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Smutny wampirzy los doskwiera im przez stulecia. Żyją gdzieś poza marginesem społeczeństwa, trudzą...

Leave a Reply