autor recenzji: Patryk Kosenda


 – daję 7 łapek!

Reżyser w sprawny sposób opowiada świetnie znaną historię o skorumpowanym, bezdusznym świecie polityki i finansjery. Heist movie po iberyjsku skłania do refleksji i dostarcza dużej dawki rozrywki.

Kadr z filmu „Oszukać złodzieja”.

Grupa złodziei pod wodzą charyzmatycznego Urugwajczyka (Rodrigo De la Serna) napada na bank w Walencji. Perfekcyjnie zaplanowana akcja zaczyna się komplikować, gdy rzecznik premiera dowiaduje się o prawdziwym celu ataku. Jest nim skrytka nr 314, w której były członek rządu przechowuje tajne dokumenty zawierające kompromitujące informacje.

Misterny napad Urugwajczyka i jego ekipy przybiera dramatyczny obrót, gdy ulewny deszcz zalewa tunel, odcinając włamywaczom drogę ucieczki. Dodatkowo okazuje się, że poszukiwana skrzynka wcale nie zawiera dokumentów, tylko dysk z tajnymi materiałami na temat wielu wysoko postawionych hiszpańskich oficjeli.

Kadr z filmu „Oszukać złodzieja”.

Film Daniela Calparsoro to na pierwszy rzut oka kolejna prosta historia opowiadająca o napadzie na bank. Kino tego gatunku ma bardzo bogatą tradycję, z której reżyser czerpie garściami i osiąga bardzo ciekawe efekty. „Oszukać złodzieja” możemy postawić na tej samej półce, co „Angielską robotę” czy „Plan doskonały”. Obraz sprawdza się jako kino rozrywkowe i trzymający w napięciu thriller zrealizowany zgodnie z wszelkimi zasadami gatunku. Wrażenie robi gra aktorska, zwłaszcza Luisa Tosara w roli Galilejczyka.

„Oszukać złodzieja” możemy potraktować również jako opowieść o mechanizmach władzy i przedstawienie antykapitalistycznych nastrojów części zmęczonego społeczeństwa. Temat nie jest nowy, a ostatnio w zabawny sposób eksploatował go na przykład Zach Braff w filmie „W starym, dobrym stylu”. Calparsoro trzyma się jednak bardziej wyciszonych tonów, unikając przy tym zbędnego patosu i zadęcia.

Można mieć pretensje do reżysera, że nie dokłada własnej, autorskiej cegiełki do gatunku heist movie. Miksując jednak znane motywy, tworzy oryginalny i satysfakcjonujący film.


Film jest dostępny na VoD – kliknij tutaj!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author
Related Posts

W lesie dziś nie zaśnie nikt było powiewem świeżości na rodzimym rynku. Slasher, który doskonale...

Eternals to mieszanka family drama z kinem superbohaterkim, od którego nie można oderwać wzroku....

Mgła osnuwa islandzkie pola i góry. Czas niespiesznie biegnie do przodu, choć wszystko wygląda...

Leave a Reply