– daję 7 łapek!

Francois Ozon potrafi zaskakiwać. Gatunkowa i tematyczna różnorodność filmów tego reżysera przyzwyczaiła nas by oczekiwać nieoczekiwanego. Podwójny kochanek to thriller psychologiczny zanurzony w psychoanalizie. Ukryte pragnienia, psychoterapia i nieuświadomione lęki stają się podstawą oryginalnego scenariusza. To prawdziwa jazda bez trzymanki przez meandry ludzkich pragnień, urojeń i wyobrażeń, w której Ozon jest szalonym kierowcą.

Podwójny kochanek

Podwójny kochanek

Podwójny kochanek – podwójna gra

Chloe (Marine Vacth) zostaje skierowana do psychoterapeuty. Silne i częste bóle brzucha nie mają fizycznej przyczyny, jej lekarka rozkłada ręce z bezradności. Zaburzenia psychosomatyczne mogą być źródełek problemu, tym bardziej że młoda kobieta znajdzie w swojej biografii kilka nieprzepracowanych traum. Brak uwagi ze strony matki starała sobie kompensować zawodem modelki, gdzie mogła do woli przyciągać wzrok i uwagę, zachowując bezpieczny dystans. Wszystkie obawy i problemy wyrzuca z siebie już na pierwszej sesji, a Paul (Jeremie Renier) okazuje się idealnym psychologiem, który słucha i poświęca Chloe cała swoją uwagę. Dziewczyna ponownie znajduje się w centrum. Jednak niewinna terapia zamienia się w płomienny romans.

 

To, co z pozoru mogło wydawać się klasycznym kinem romantycznym, przybiera zupełnie inny kształt. Ozon dochodzi do przewidywalnych rozwiązań i dopiero potem rozpoczyna prawdziwą maniakalną zabawę, w której rzeczywistość miesza się z wyobrażeniem, urojenie staje się prawdą, a prawda urojeniem. Reżyser jest mistrzem manipulacji, który nie zamierza z boku przyglądać się poczynaniom chorego umysłu. Prowadzi narrację w taki sposób, że bezbronny widz stapia się z Chloe, patrząc na świat z jej perspektywy. 

Otwarcie filmu zwiastuje mocne i dosadne opowiadanie, sugerując, że Ozon postara się zajrzeć w głąb kobiety (dosłownie!), a choroba psychiczna nie będzie elegancką prezentacją stereotypowego wariata. Problemy Chloe są niczym diabeł w Dziecko Rosmery, rozwijają się jak obcy, który nie zawaha się pasożytować na doświadczeniach i przeżyciach bohaterki, by stworzyć z nich przerażające wytwory.

Podwójny kochanek

Podwójny kochanek

Podwójny kochanek to urojenie, senny majak, w którym życie Chloe jest niebezpiecznie intrygujące i zarazem wciągające. Reżyserska manipulacja pozwala zatopić się w umysł chorego, podążać śladem jego wytworów i dać się zaskakiwać. O taka zabawę chodzi w kinie, szczególnie jeśli całość jest świadomie poprowadzona granicy kampu.

 

Related Posts

Komedia romantyczna została odmieniona już przez wszystkie przypadki. Twórcy odrywają kupony od...

Kobiecy wypad na Florydę, by odciąć się od przeszłości i wkroczyć w nowe, lepsze życie to świetny...

Las na Grontach skrywa wiele tajemnic. Przez lata owiany mgłą uchodził za zbiorową mogiłę Polaków...

Leave a Reply