-daję 7 łapek!

Proxima to film o podróżach w kosmos wyjątkowo mocno osadzony na Ziemi. Alice Winocour skupia się na dziecięcym marzeniu i trudach jego realizacji. Mocno stąpa po ziemi, pokazując to, co pozostawało ukryte. Codzienny wysiłek, przełamywanie własnych barier i radzenie sobie z matczyną miłością wobec wyrzeczeń i poświęceń to tylko niektóre z tematów poruszanych w filmie. Jednak to przede wszystkim pochwała macierzyństwa, siły kobiet i umiejętności radzenia sobie nawet w chwilach zwątpienia. 

Przeczytaj także: Radioactive

Sarah (Eva Green) jest mamą i astronautką. Te dwie role nie istnieją bez siebie, uzupełniają się i nieustannie przenikają. Właśnie zakwalifikowała się do kolejnej misji i będzie jedyną kobietą w załodze. Szczęście miesza się z wątpliwościami. W domu jest mamą, a jej córka Stella wciąż bardzo jej potrzebuje. Jednak Sarah nie może zrezygnować z takiej szansy, co wiąże się z długą separacją z najbliższymi. Treningi i szkolenia, wyczerpanie fizyczne i psychiczne tylko oddalają ją od szarej codzienności. Mimo to wciąż próbuje udowodnić, że jest dobrą matką i skutecznie potrafi łączyć obowiązkowi. 

Eva Green jest bardzo powściągliwa w pokazywaniu emocji. Wielkie uczucia chowa głęboko pod powierzchnią, ale jej oczy wyrażają więcej niż tysiące słów. Sarah w jej wykonaniu jest twarda, ale nie traci swojej kobiecości, pewna siebie a przy tym delikatna i krucha wobec córki. Nosi w sobie wiele sprzeczności, ale stara się doskonale spełniać w wyznaczonych jej rolach, dzięki czemu staje się intrygująca.

Proxima jest filmem o kosmosie, ale cała akcja rozgrywa się na Ziemi. Winocour skupia się na treningu, jaki muszą przejść astronauci. Zabiera nas do wyspecjalizowanych baz, pokazuje szkolenia, dzięki czemu jej film zyskuje unikatowy dokumentalny rys. Wpuszczając nas za kulisy niedostępnego świata, sprawia, że z zainteresowaniem patrzymy na poczynania Sarah. Jej zmagania i wewnętrzna walka to efekt uboczny wybranego przez nią zawodu, a przy tym interesująca droga, którą musi przejść, by spełnić swoje marzenie.

Winocour tworzy kino intymne i skupione na międzyludzkich relacjach. W powietrzu unoszą się niewypowiedziane słowa, niespełnione obietnice i wielka matczyna miłość. Proxima to film zapadający w pamięć, pełen podskórnego niepokoju i nieokreślonego ciepła. Wzruszający występ Evy Green stanowi serce całego film.

Related Posts

Na ul. Zamojskiego doszło do wypadku, a może zbrodni. Poranione ciało leży na chodniku, wzbudzając...

Kaskader Davida Leitcha to typowy letni blockbuster, który ma bawić widzów pokaźną liczbą...

Na samą myśl o Tobie to opowieść o nieoczywistej miłości. Michael Showalter pokazuje fantazję...

Leave a Reply