– daję 7 łapek!

ArteKino Festival to wyjątkowy festiwal filmowy. Trwa aż miesiąc i odbywa się w całości online. Wystarczy rejestracja, aby uzyskać dostęp do filmów konkursowych. Jednym z nich jest portugalski obraz „Ruth”.

Na 2019 rok przypada 4. edycja tego cyfrowego festiwalu kina europejskiego. Do 31 grudnia na https://www.artekinofestival.com/ można obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich twórców, między innymi w polskiej wersji językowej. Widzowie przyznają Nagrodę Publiczności, a każdy oceniający ma szansę na wygranie wycieczki na festiwal filmowy w Locarno w 2020 roku.

Kadr z filmu „Ruth”.

Położony w południowo-wschodniej Afryce Mozambik przez wieki był kolonią portugalską. Uzyskał niepodległość dopiero w 1975 roku. Do dziś Portugalczycy stanowią tam czwartą co do wielkości grupę etniczną. A jedną z najsilniejszych więzi łączących Portugalię z Mozambikiem jest wspomnienie napastnika o pseudonimie Czarna Pantera…

Eusébio da Silva Ferreira urodził się w Lourenço Marques (obecnie Maputo) w 1942 roku. Od małego lubił ganiać za piłką. Z czasem dziecięce zabawy przerodziły się w wielką pasję, a piłka nożna stała się sposobem na życie. Środowiska sportowe w Lizbonie z zapartym tchem śledziły usilne próby sprowadzenia Eusébio do Europy na początku lat 60.

„Ruth” to film fabularny, opowiadający o burzliwym transferze nastoletniego piłkarza. O Eusébio zabiegają dwa lizbońskie kluby piłkarskie – Benfica i Sporting. Z chwilą, kiedy matka młodzieńca zgadza się na jego przeprowadzkę do Europy, dygnitarze portugalskiego świata sportowego rozpoczynają swoje intrygi. Próba porwania, szantaż, góry pieniędzy rzucane na stół… Młody Afrykańczyk zdaje się być wyjątkowo cenną inwestycją i choć nie było jeszcze okazji podziwiać go na murawie – cała Portugalia już za nim szaleje.

Interesujące jest obserwowanie negocjacji i klubowych układów od środka. Ale ten film to także odrobina humoru i ciepłych wzruszeń. Oto spełnia się wielkie marzenie pewnego chłopca, ale i rodzi legenda portugalskiego futbolu. A czarujący Igor Regalla w roli tytułowej skradnie Wasze serca!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

To miało być zwykłe popołudnie. Kolejna godzina terapii, podczas której małżeństwo próbuje dojść...

Ona – kłamanie doprowadziła do mistrzostwa. On – prawdę, pracowitość i oddanie sprawie uznaje za...

Mała dziewczynka bawi się przed domem, kiedy podchodzi do niej podejrzanie wyglądający mężczyzna....

Leave a Reply