Sex Education to serial bez napięcia i zadęcia opowiadający o seksualnych rozterkach nastolatków. Presja otoczenia, wygórowane oczekiwania i lęk przed pozostawaniem w tyle wobec rozszalałych erotycznie kolegów prowadzi do frustracji i wzbudza wiele pytań, na które trudno samemu znaleźć odpowiedzi. Kumpelska terapia nad wyraz wrażliwego Otisa (Asa Butterfield) daje nadzieję na znalezienie szczęścia i prowadzenie życia w zgodzie ze sobą.

Sex Education Season 1
Brak seksualnej rewolucji, uczuciowa lekcja rozmawiania

Serial Laurie Nunn nie przeprowadza seksualnej rewolucji, a staje się raczej emocjonalnym przewodnikiem po uczuciowych rozterkach licealistów. Jest przy tym niebywale pojemny tematycznie i daje przestrzeń do akceptowania każdej seksualności. W Sex Education głównym bohaterem jest Otis – cichy i wycofany nastolatek, którego matka jest seksuolożką. Czujny i wrażliwy na otoczenie z domu wynosi ponad programową wiedzę o ludzkiej seksualności, co postanawia wykorzystać Maev (Emma Mackey). Oboje zakładają nieoficjalną klinikę i za drobną opłatą Otis udziela porad zagubionym nastolatkom.

I choć całość dotyczy cielesności i seksualności, Nunn w dużej mierze skupia się na emocjonalnych aspektach dojrzewania. Otis przede wszystkim trafnie diagnozuje swoich „pacjentów” i przez rozmowę naprowadza ich na właściwe rozwiązania. Sex Education nie różni się w tym względzie od innych produkcji o młodzieży. Duży nacisk kładzie na uczuciowe rozterki, pierwsze miłości, pierwsze razy, problemy z akceptacją czy wykluczenie. Robi to jednak w niezwykle zabawny i lekki sposób, zawierając całą paletę różnorodnych bohaterów. Widzimy problemy z tożsamością seksualną, lęk przed bliskością czy rodzinne zawirowania, które nie pozwalają na emocjonalną otwartość. Brytyjskie liceum skrywa większość bolączek młodego człowieka.

Sex Education Season 1

Osiem odcinków Sex Educationdaje twórcom przestrzeń, aby nie tylko skupić się na relacjach uczniów, ale zajrzeć do ich domów i poznać ich rodziny. Pokazują różne modele wychowania przez surowy, niemal wojskowy sznyt przez ciepłą acz wyważoną akceptację, aż po porzucenie. Otis i Maev pochodzą ze skrajne różnych środowisk, ale ich wrażliwość pozwala im odnaleźć wspólny język. Eric jest gejem, który nie wstydzi się swojej seksualności, a Adam to buntownik zbudowany z samych lęków. Bohaterowie są pełnokrwiści i genialnie zagrani przez młodą obsadę.

Fenomenalna obsada

Trudno ukryć, że największym wabikiem do oglądania kolejnego serialu Netflixa jest Gillian Anderson. Jej Jean jest seksuolożką. Pozornie wyzwolona i pewna siebie nosi w sobie pełno pęknięć i intrygujących zachowań. Lęk przed bliskością po zdradzie męża i niepohamowana chęć kontroli nad Otisem sprawiają, że jest gdzieś na granicy smutny i ironicznego przerysowania. Wypada świetnie, ale to nie ona błyszczy w tej produkcji. Twórcom udało się zebrać interesujących i charyzmatycznych młodych aktorów, na których chce się nieustannie patrzeć. 

Sex Education Season 1

Sex Education nie jest może zbyt odkrywczy i nie przekracza żadnych granic, ale potrafi wzbudzać prawdziwe emocje. W pomysłowy sposób opowiada o uczuciowych rozterkach nastolatków. Pokazuje prawdziwą wartość przyjacielskich relacji i szczerej rozmowy. A co najważniejsze w pełni wykorzystuje potencjał teen drama. Wyczuwam na horyzoncie 2. sezon.

Related Posts

Bikini reality cieszą się ogromną popularnością. Wojeryzm króluje w naszym społeczeństwie. Nie...

Na ul. Zamojskiego doszło do wypadku, a może zbrodni. Poranione ciało leży na chodniku, wzbudzając...

Kaskader Davida Leitcha to typowy letni blockbuster, który ma bawić widzów pokaźną liczbą...

Leave a Reply