8 łapek!– daję 8 łapek!

Przy torach leży zbłąkany banknot. Kilka kroków dalej kolejny. Tzanko Petrov (Stefan Denolyubov) rozgląda się, czy nikogo nie ma w pobliżu i chowa pieniądze do kieszeni. Kiedy nieco dalej wpada na całą torbę pełną pieniędzy, uczciwość zwycięża. Mężczyzna zgłasza znaleźne na policję i – mimochodem – staje się pośmiewiskiem lokalnej społeczności. Pozostali pracownicy kolei nie potrafią zrozumieć, jak można dobrowolnie oddać tak pokaźną sumkę, a ich zmysł kombinowania i omijania prawa, by tylko nieco więcej zarobić, nie akceptuje prawości Petrova. Sława przybiera różne odcienie, ale jest niezwykle sprawnie zrealizowanym dramatem, ocierającym się o elementy thrillera.

Sława

Sława

Sława – społeczny thriller na kolei

Julia Staykova (Margita Gosheva) pracuje dla Ministra Transportu, zajmuje się PR-em, a kolej nie cieszy się ostatnio dobrą prasą. Petrov i jego chwalebny gest są jak wybawienie. Biedny, mieszkający w obskurnym domu, posiada tylko króliki i cenną rodzinną pamiątkę – zegarek Slawa, na którym wygrawerowano dla mojego syna Tzanko. Z dobrym sercem wpada w sidła społecznych manipulacji, hołdując takim wartościom, jak prawda i szczerość. Staykova postanawia wykorzystać jego zachowanie i organizuje pompatyczne wręczenie nagrody za uczciwość. Sentymentalny zegarek Petrova zamienia bezużyteczna nowa zabawka, a sam mężczyzna staje się wysłużonym trybikiem, który powinien, jak najszybciej zniknąć z pamięci pracowników ministerstwa.

Kristina Grozeva i Petar Valchanov utrzymują fabułę w ryzach intrygującego opowiadania. Nie wrzucają bohaterów w skostniałe schematy i przebrzmiałe stereotypy. Do tego umiejętnie budują napięcie, które sprawia, że z zapartym tchem śledzi się poczynania zdesperowanych ludzi. Trudno przewidzieć, do czego doprowadzi kolejny krok – szczególnie, że zarówno Staykova, jak i Petrov pragnąć tylko spełnić swoje obowiązki. A że mają konflikt interesów, to tylko dynamizuje ich relację.

Sława

Sława

Zachwyca fakt, że udało się uniknąć Goshevowej wtłoczenia swojej bohaterki w jednoznaczne osądy. Julia przypomina nieco wschodnioeuropejską Miss Sloan, która, nie bacząc na wykorzystywane środki, dąży do celu. Aktora fenomenalnie przechodzi w różne stany emocjonalne i wystarczy pstryknięcie palca, by stała się rzeczową i oschłą służbistką. Wycofany i nieco upośledzony Petrov Denolyubova ugina się pod tą władzą, ale nie wpada w ramy bezbronnej ofiary.

Sława opowiada o władzy, rozgrywkach politycznych i czynieniu z ludzi pionków w nieczystej grze. To intrygująca historia pełna fascynujących bohaterów bez prostego podziału na dobrych i złych. Reżyserom udało się bez efekciarskich rozwiązań, przywdziewając gorzki humor, przedstawić ludzi pełnych paradoksów i subtelności. Ten film to majstersztyk obserwacji ludzkich postaw. Rumuńskie kino w bułgarskiej odsłonie!

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply