– daję 6 łapek!

Nierówności społeczne, trudne relacje międzyludzkie, samotność, przestępczość, niesprawiedliwość. Brzmi przytłaczająco? A jednak taki film może mieć uśmiechniętą twarz. Przede wszystkim to twarz Mady (Regina Casé), której nic nie jest w stanie zbić z pantałyku.

„Três Verões” czyli 3 lata, podczas których historia zatacza koło – od świąt do świąt – ale za każdym razem w trochę innym odcieniu. Jaskrawe barwy stają się bardziej pastelowe, głośny śmiech zmienia się w ledwie dosłyszalne westchnienie, emocje zostają tłumione.

Kadr z filmu „Święta, święta i po świętach”.

Trafiamy na wesołe obchody świąt Bożego Narodzenia w słonecznym Rio de Janeiro. Pełna przepychu ogromna willa kryje swoje tajemnice, ale nie są one na tyle wyraźne, by na poważnie się nimi niepokoić. To czas na spotkanie z rodziną, śmiech, cieszenie się wyśmienitym jedzeniem i przyjemną pogodą. Do czasu…

Madá dowodzi świetnie zorganizowaną ekipą, pracującą dla właścicieli willi. Bogata rodzina może być pewna, że jej sprawy znajdują się w dobrych rękach. Personel obdarzony jest stuprocentowym zaufaniem, a w zamian utrzymuje dobytek w najlepszym stanie, kiedy państwa nie ma w domu i jest zawsze gotowy na ich przybycie. Poza tym pracownicy zajmują się mieszkającym na stałe w letniej rezydencji niedołężnym nestorem rodu.

Kadr z filmu „Święta, święta i po świętach”.

Sielanka kończy się, kiedy majątek zostaje zajęty przez policję. Powód: zarzuty korupcyjne. Jako bohater ogromnej afery wpływowy pracodawca trafia na pierwsze strony gazet, a Madá i reszta tracą posady. Bez wynagrodzenia, bez wyjaśnień, bez oczywistych rozwiązań na przyszłość – mimo wszystko bohaterowie nie załamują rąk.

Choć całość rozgrywa się we współczesnej Brazylii, czasami trudno pogodzić się z tym, jak silny jest tu wciąż swąd kolonializmu. Nierówności społeczne zdają się pogłębiać coraz bardziej, ale na szczęście dla widza dramatyczne wątki są przeplatane lekkim i smacznym humorem.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply