Mafia nas fascynuje. Zamknięty świat, który rządzi się swoimi prawami. Rodzina, do której trudno się dostać, a jeszcze trudniej się od niej odciąć. Wielkie pieniądze i wpływy, ale też władza prowadząca do przemocy i przekraczania granic. Serial Disney+ The Good Mothers wchodzi do tego świata i pokazuje mafijną rzeczywistość oczyma kobiet.

Ten serial to oparta na faktach historia trzech odważnych kobiet, które przeciwstawiły się kalabryjskiej mafii znanej jako 'Ndrangheta i weszły we współpracę z prokuratorką Alessandą Cerreti. Na festiwalu w Berlinie zostały zaprezentowane dwa odcinki produkcji, które doskonale wprowadzają widza w klimat włoskiej mafii, tajemnicy i ryzykownej gry. To, co zostało przygotowane spodobało się tak bardzo, że serial zdobył dla Disney+ pierwszą w historii nagrodę Berlinale Series Award.

Berlinale 2023

Przeczytaj także: Reality

Włoski dramat autorstwa Stephena Butcharda przyciąga pełnokrwistymi bohaterkami. W pierwszych odcinkach poznajemy kobiety, które stoją u boku najpotężniejszych mężczyzn. Wychowane w mafijnych ryzach, podporządkowane woli ojców, mężów, braci nie mają własnej woli i głosu, by budować niezależne życie. Lea Garofalo (Micaela Ramazzotti) jest jedną z pierwszych, która postanowiła się postawić swojemu mężowi. Wraz z córką Denise (Gaia Girace) uciekła od rodziny i stała się ważnym świadkiem dla policji. Po latach zdecydowała się powrócić. Mafia jednak nie wybacza zdrady.

Twórcy nie pokazują brutalnych obrazów. Pozostawiają wiele rzeczy w domyśle, ale właśnie dzięki temu potęguje się uczucie osaczenia i niepewności. Patrzymy na Denise, nastolatkę, która próbuje zrozumieć swoje życie u boku despotycznego ojca i zarazem szefa Ndranghety. Widzimy kobiety, które wymieniają się porozumiewawczymi spojrzeniami, ale nie potrafią wymówić ani słowa. System, w którym się znalazły nie daje im drogi ucieczki, a wszelkie przejawy samodzielnego myślenia i działania są karane przemocą. 

Przeczytaj także: Past Lives

The Good Mothers mają w sobie ponurą aurę fatum, które ciąży nad kobietami. Pierwsze odcinki doskonale wprowadzają w sytuację, budują akcję i przedstawiają zależności między bohaterami. Serial przyciąga uwagę świetnie skonstruowanymi postaciami, włoskimi lokacjami i scenografią. Twórcy zapraszają nas do świata, w którym nie chcielibyśmy się znaleźć, ale z ciekawością do niego zaglądamy. To wycieczka do mafijnych kręgów piekieł. Jest na co czekać!

Premiera 5 kwietnia.

Related Posts

Kiedy zaciera się granica między rzeczywistości a fikcją? Jak bezpiecznie wchodzić w rolę?...

Lekcje tolerancji Arkadiy Nepytaliuk to kameralny film z bardzo prostą historią do opowiedzenia....

Bikini reality cieszą się ogromną popularnością. Wojeryzm króluje w naszym społeczeństwie. Nie...

Leave a Reply