– daję 7 łapek!

Tony Halik to legenda. Pionier dziennikarstwa podróżniczego, którego relacje imponują do dziś. Mieczysław Sędzimir Antoni Halik pisał, fotografował, filmował, opowiadał. W czasach, kiedy podróżowanie nie było łatwe, a pokazywanie świata na ekranie oczywiste – Halik docierał w najdziksze miejsca i czynił je bliższymi dla Polaków i Europejczyków.

Pierwszą emocjonującą podróż Tony odbył już w wieku 14 lat. Uciekł z domu i przepłynął na tratwie z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska. Straż Graniczna odprawiła go z powrotem do rodziny, ale zew przygody już na zawsze pozostał w duszy Halika. Żył w Polsce, we Francji, w Argentynie, w Meksyku, w Kenii… Jego życiorys to niewyczerpany materiał na pasjonujące opowieści.

Kadr z filmu „Tony Halik”.

Burchardt przyciąga uwagę widza już od samego początku. Swój dokument otwiera fragmentem egzotycznego reportażu oraz dynamiczną animowaną czołówką. Pogodny i wesoły głos Halika sprawia, że od razu chcemy się z nim zaprzyjaźnić. Narracja jest dowcipna, ale jednocześnie merytoryczna.

Zbliżamy się do rodziny Halików poprzez materiały archiwalne i opowieść syna Tony’ego – Ozany Halika. O wielkim podróżniku mówią też osobistości ze świata kultury i polityki, jak np. Ryszard Kapuściński czy Józef Klasa. Poznajemy Halika jako podróżnika i korespondenta telewizyjnego, ale także jako męża i ojca. Z tajemnicy odzierają go trochę świadectwa jego kobiet – Pierrette Andrée Courtin i Elżbiety Dzikowskiej.

Kadr z filmu „Tony Halik”.

Ten film to nie tylko biografia niesamowitej osobistości, ale też źródło wiedzy o świecie i społeczeństwie. Zaglądamy do dżungli, obserwujemy plemiona indiańskie czy dzikie zwierzęta, a także wspominamy realia ekonomiczne oraz scenę polityczną w Polsce i poza nią, odkrywamy sekrety związane z II wojną światową.

A z ostatniego zdania dokumentu każdy powinien wyciągnąć wnioski i zaaplikować zwerbalizowaną przez Dzikowską zasadę Halika do swojego życia.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Body horror, film kryminalny, thriller i komedia romantyczna mieszczą się w tej opowieści o dwóch...

Leave a Reply