– daję 7 łapek!

Tony Halik to legenda. Pionier dziennikarstwa podróżniczego, którego relacje imponują do dziś. Mieczysław Sędzimir Antoni Halik pisał, fotografował, filmował, opowiadał. W czasach, kiedy podróżowanie nie było łatwe, a pokazywanie świata na ekranie oczywiste – Halik docierał w najdziksze miejsca i czynił je bliższymi dla Polaków i Europejczyków.

Pierwszą emocjonującą podróż Tony odbył już w wieku 14 lat. Uciekł z domu i przepłynął na tratwie z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska. Straż Graniczna odprawiła go z powrotem do rodziny, ale zew przygody już na zawsze pozostał w duszy Halika. Żył w Polsce, we Francji, w Argentynie, w Meksyku, w Kenii… Jego życiorys to niewyczerpany materiał na pasjonujące opowieści.

Kadr z filmu „Tony Halik”.

Burchardt przyciąga uwagę widza już od samego początku. Swój dokument otwiera fragmentem egzotycznego reportażu oraz dynamiczną animowaną czołówką. Pogodny i wesoły głos Halika sprawia, że od razu chcemy się z nim zaprzyjaźnić. Narracja jest dowcipna, ale jednocześnie merytoryczna.

Zbliżamy się do rodziny Halików poprzez materiały archiwalne i opowieść syna Tony’ego – Ozany Halika. O wielkim podróżniku mówią też osobistości ze świata kultury i polityki, jak np. Ryszard Kapuściński czy Józef Klasa. Poznajemy Halika jako podróżnika i korespondenta telewizyjnego, ale także jako męża i ojca. Z tajemnicy odzierają go trochę świadectwa jego kobiet – Pierrette Andrée Courtin i Elżbiety Dzikowskiej.

Kadr z filmu „Tony Halik”.

Ten film to nie tylko biografia niesamowitej osobistości, ale też źródło wiedzy o świecie i społeczeństwie. Zaglądamy do dżungli, obserwujemy plemiona indiańskie czy dzikie zwierzęta, a także wspominamy realia ekonomiczne oraz scenę polityczną w Polsce i poza nią, odkrywamy sekrety związane z II wojną światową.

A z ostatniego zdania dokumentu każdy powinien wyciągnąć wnioski i zaaplikować zwerbalizowaną przez Dzikowską zasadę Halika do swojego życia.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

-daję 6 łapek! (takie 5,5) Jak zostać gwiazdą to typowe feel good movie i nie powinniśmy po nim...

-daję 8 łapek! Aaron Sorkin jest mistrzem mięsistych i soczystych scenariuszy, które w...

-daję 5 łapek! Kobieca seksualność jest w Maryjkach odmieniania przez wszystkich przypadki....

Leave a Reply