-daję 6 łapek!

Kino ma w sobie moc otwierania oczu. Pokazuje odległe światy, którymi raczej nie interesujemy się na co dzień. Spogląda na ludzi z pasją i zaangażowaniem, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, a los świat nie jest im obojętny. Twoja kolej na (r)ewolucję to brazylijski film dokumentalny o nastoletnich aktywistach walczących o równe prawda do edukacji dla wszystkich dzieci i młodzieży. Eliza Capai podąża za nimi z kamerą, ale to im oddaje głos. Patrzymy na świat z ich perspektywy.

W Sao Paulo rozpoczynają się kontrowersyjne zmiany polityczne i ekonomiczne. Rządzący ograniczają finansowanie szkolnictwa, zmniejszają liczbę szkół publicznych, a po cichu wzmacniają policję i system więziennictwa. Uczniowie nie mogą przyglądać się tym zmianom z obojętnością. Na szali staje ich własna przyszłość. Rozpoczynają protesty, zgromadzenia, okupacje szkół, pikiety na ulicy, aż w końcu zajęcie budynku rządowego. Eliza Capai wykorzystuje ich własne nagrania, aby stworzyć obraz niezłomnej walki o prawo do wiedzy.

Czytaj także: Była sobie Aurora

Główną bohaterką dokumentu zostanie Marcela. Niepozorna dziewczyna, która ma świadomość, że największą bronią młodych ludzi jest wykształcenie. Podchodzący z uboższych rodzin nastolatkowie pragną się wyrwać z zaklętego kręgu i osiągnąć dużo więcej, torując sobie drogę na studia i również wyższe stanowiska. Z przerażeniem przyglądają się zmianom politycznym, dlatego postanawiają działać. Zachwyca ich zorganizowanie, konkretne argumenty i kultywowanie miłości i wzajemnego szacunku. Przeraża bezwzględność policji i nieuzasadniona agresja.

Twoja kolej na (r)ewolucję jest niebywale dynamiczne i niemal bombarduje widza informacjami. Z offu słyszymy uczniów, którzy objaśniają nam sytuację w Brazylii. Kreślą szerszy kontekst polityczny i wprowadzają widza w meandry swojego świata. Uzasadniają swoje działania i pokazują przyczyny oraz skutki działania polityków. I choć cały dokument wydaje się nieco chaotyczny, nawet jeśli Capai próbuje mu nadać ramy czasowe, doskonale oddaje atmosferę, która panowała wśród uczniów.

Czytaj także: Kolonia

Capai pokazuje, jak ważne jest edukacja i że młodzież potrafi jednoczyć siły, by o nią walczyć. Jej dokument może doskonale wybrzmieć w kontekście nauczycielskich protestów, które kilka tygodni temu miały miejsce w Polsce. Z większym spokojem bez większego efektu. W Brazylii w imię edukacji młodzież jest gotowa na rewolucję.

Related Posts

„A Different Man” Aarona Schimberga z łatwością mógł stać się nowym filmowym odczytaniem „Pięknej...

Gangster składa ambitnej prawniczce propozycję nie do odrzucenia. Kobieta wyrusza na misję, która...

Piętno znanego nazwiska może ciążyć, paraliżować, bądź prowokować do działania. Simona Kossak...

Leave a Reply