– daję 7 łapek!

Naiwny Kowalski nie ma pojęcia, co dzieje się w obszarach, których nigdy nie będzie mu dane dosięgnąć. Nie pojmujemy mechanizmów, które rzekomo rządzą naszą codziennością. Teorie spiskowe, Illuminati, szare eminencje.  A świat kina lubi czasem udać, że wie więcej niż reszta. W filmach obnażamy kulisy zamachów na polityków czy globalne przekręty koncernów paliwowych, producentów broni, przemysłu farmaceutycznego – oczywiście w myśl subiektywnej wizji twórców. Jedną z produkcji stanowiących spekulacje, które zatrważają i rodzą kolejne pytania jest ekranizacja powieści Johna le Carré „Wierny ogrodnik”.

 

Kadr z filmu „Wierny ogrodnik”.

On jest brytyjskim dyplomatą. Powściągliwym, rzeczowym, pewnym swoich racji. Kiedy ona raczy go obnażającą jej wyjątkową wrażliwość emocjonalną przemową, dając upust swojej złości, wynikającej z nieudolnych działań ONZ oraz naiwnie sprzeciwia się złu i niesprawiedliwości, które dotykają bezbronnych ludzi – on z miejsca się w niej zakochuje.

Wspólna kolacja, intymna rozmowa, w końcu… ślub. Teraz Tessa (Rachel Weisz – Oscar za tę rolę) i Justin (Ralph Fiennes)  będą zmieniać świat razem.

Małżeństwo wyjeżdża do Kenii, gdzie działania Tessy szybko zaczynają wymykać się spod kontroli brytyjskich służb dyplomatycznych. Jej analiza podejrzanych aktywności pewnego koncertu farmaceutycznego powiązanego z rządem jest niewygodna dla pracodawcy męża. Tessa wraz z kenijskim lekarzem Arnoldem Bluhmem (Hubert Koundé) przygotowuje raport, uderzający w producentów leku masowo rozpowszechnianego w Afryce.

Kadr z filmu „Wierny ogrodnik”.

„Wierny ogrodnik” zwodzi swym melodramatycznym tytułem. Choć pierwsze sceny zakrawają o słodki romans, widz szybko zostaje rzucony w wir zdarzeń, których rozwój zapiera dech w piersiach. Intryga szokuje tym bardziej, że nie jest przerysowana, nieprawdopodobna i śmieszna.

Co są w stanie poświęcić członkowie zarządów wielkich przedsiębiorstw, by utrzymać swoje wpływy? Do czego posuną się w imię podnoszenia wartości swoich dywidend? Ile warte jest życie człowieka? Czy biały Amerykanin zasługuje na więcej niż czarny Kenijczyk? Gdzie bezduszne kalkulacje przestają być biznesem, a stają się zbrodnią?

I z drugiej strony: do czego zdolny jest osamotniony w walce mąż, dążący do oczyszczenia dobrego imienia swojej żony i zemszczenia się na jej oprawcach?

Kadr z filmu „Wierny ogrodnik”.

„Wierny ogrodnik” to thriller, za fabułą którego podążamy jak przy dobrej książce kryminalnej. Otwiera oczy i każe stawiać pytania. Ile wiemy? Czy scenariusz filmu może być gorzką prawdą o otaczającym nas świecie, w którą uparcie boimy się uwierzyć?


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Alex Garland zabiera nas w centrum wojennego piekła niczym na rodzinną przejażdżkę na piknik....

Opowieść body positive skonstruowana na podstawie prawdziwej historii z lat 70. XIX w. ma w sobie...

Z oczekiwaniami wiążą się rozczarowania. Czerwone maki Krzysztofa Łukaszewicza miały szansę być...

Leave a Reply