– daję 2 łapki!

„Zaćma” to jedno z największych rozczarowań 2016 roku. Intrygujący trailer – mrok, tajemnica. Kontrowersyjna historia i wielkie nazwiska. Czekałam z niecierpliwością na ten – jak się okazało – fatalny film.

Kadr z filmu „Zaćma”.

Co zawiodło? Wydawać by się mogło, że produkcja dysponuje szeregiem asów, które twórcy powinni raz po raz wyciągać z rękawa.

Primo – historia głównej bohaterki. Na tapetę wzięto Julię Brystygierową, która jest postacią bardzo kontrowersyjną. W głowie kogoś, kto zna zarys jej biografii, rodzą się dziesiątki pytań. Rozbudzona ciekawość sprawia, że chętnie sięgnęlibyśmy po książkę czy film, mówiące o Krwawej Lunie. To właśnie ten pseudonim intryguje i sprawia, że chcemy wiedzieć coraz więcej.

Julia Brystiger (z domu Prajs/Preiss) urodziła się w 1902 roku w Stryju. Była doktorem filozofii. W 1944 roku wstąpiła to PZPR. Zasiadała w Krajowej Radzie Narodowej, pracowała w Resorcie Bezpieczeństwa Publicznego na różnych kierowniczych stanowiskach, by w końcu zostać dyrektorką Departamentu V. Działała w Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej.

Odegrała ważną rolę w procesie komunistycznej walki z organizacjami religijnymi. Drżeli przed nią członkowie Kościoła katolickiego, ewangelikalni protestanci i Świadkowie Jehowy.

Jeden z żołnierzy AK i więźniów politycznych wspominał ją: „Julia Brystygierowa słynęła z sadystycznych tortur zadawanych młodym więźniom, była zdaje się zboczona na punkcie seksualnym i tu miała pole do popisu”.

Kadr z filmu „Zaćma”.

Secundo – reżyser. Ryszard Bugajski to autor nie tylko „Generała Nila” czy „Układu zamkniętego”. Dziełem jego rąk jest słynne „Przesłuchanie” z 1982 roku. Filmowi przyznano szereg nagród, m.in. Złotą Palmę w Cannes dla Krystyny Jandy. Doświadczony filmowiec wie, jak grać na emocjach, jednocześnie zachowując realizm opowiadanej historii.

Tertio – obsada. W „Zaćmie” występują Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos czy Sławomir Orzechowski.

Po dodaniu do tego mrocznego klimatu, nastroju tajemnicy, popytnego kontekstu polityczno-kościelnego, wspaniałego operatora jakim jest Arkadiusz Tomiak („Dziewczyna z szafy”, „Obława”, „Karbala”) – powinno się otrzymać składniki bardzo porządnego kina. Niestety – nic bardziej mylnego.

Kadr z filmu „Zaćma”.

Film jest nudny i jałowy. Niczego nie wnosi – ani nie uczy, ani nie porusza. Nie dostarcza informacji, a także nie gra na uczuciach.

Wzmianki o życiu i działalności głównej bohaterki są zdawkowe i bez wcześniejszego researchu widz może nie mieć pojęcia, z kim ma do czynienia. Ten, kto biografię Brystygierowej zna, również nie dowiaduje się niczego nowego. Padają pytania, które znamy z trailera i których odpowiedzi wyczekujemy z wypiekami na twarzy – i na tym się kończy.

Nie jest to studium psychologiczne okrutnej zbrodniarki komunistycznej. Ma przedstawiać jej rozliczenie się z samą sobą, Bogiem, światem i przeszłością, ale wypada nijako, a wręcz śmiesznie. Puste dialogi wywołują drwiący uśmieszek, a zjawiska paranormalne już głośny śmiech.

Zachęcam, drodzy Czytelnicy, aby Wasza przygoda z „Zaćmą” skończyła się na przeczytaniu tej recenzji. Jeśli zaintrygowałam Was nakreśleniem postaci Brystygierowej, poszukajcie innych źródeł, mogących zaspokoić Waszą ciekawość.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

 

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Moje ulubione ciasto to poruszająca opowieść o chwytaniu dobrych chwil i czerpaniu z nich pełnymi...

Od lat budzi skrajne emocje. Jedni go kochają, drudzy nienawidzą. W przededniu wyborów prezydencki...

Pomieszczenie wypełnia dziki śmiech prosto z trzewi. Kobieta zanosi się nim, pozwalając by chichot...

Leave a Reply