Już we wrześniu w Warszawie i innych miastach w Polsce zagości 12. LGBT Film Festival. Wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem i z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność. Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć filmy fabularne, jak i dokumentalne, które gościły na światowych festiwalach. Zobaczcie, na co szczególnie zwrócić uwagę!

Co zobaczyć na festiwalu?

Łabędzi śpiew (Swan Song)

„Łabędzi śpiew” Todda Stephensa to film o nostalgicznym powrocie do przeszłości. Udo Kier kreuje tutaj jedną z najciekawszych ról w swojej karierze. Jako zmarnowany życiem fryzjer lata świetności ma dawno za sobą. Kiedy dowiaduje się, że zmarła jedna z jego muz, a jej ostatnim życzenie było, by to właśnie on wykonał jej fryzurę, wyrusza w podróż ku przeszłości.

„Łabędzi śpiew” to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.

Jump, darling

Russell to początkujący drag queen, który po bolesnym rozstaniu z partnerem, wyjeżdża do swojej babci na wieś. Okazuje się, że jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza, kobieta odmawia jednak przeprowadzki do domu opieki.

Świat, który nadejdzie

Świat, który nadejdzie ma w sobie ducha romantyzmu, ale też wyraźnie wyczuwalne fatum wiszące nad Abigail i Tallie. To drugi, obok portretu kobiety w ogniu, obraz, który potrafi prawdziwie poruszać i staje się ważnym głosem nurtu LGTBQ. Fastvold pokazuje świat pełen ograniczeń i konwenansów, który nie pozwalał na wyrażanie siebie i bezpiecznie wychodzenie poza schematy, ale opowiada też o nadziei wobec przyszłych pokoleń. Abigail wierzy, że świat, który nadejdzie w przyszłości będzie lepszy. Teraz pozostaje jej tylko marzyć i zatopić się w wyobraźni, w której wszystko jest możliwe.

Dlaczego nie ty

„Dlaczego nie ty” to debiut reżyserski Evi Romen uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Evi podejmuje tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić swoją historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.

Saint-Narcisse

Kanada, 1972 rok. 22-letni Dominic czuje pociąg… do samego siebie. Nic nie ekscytuje go tak bardzo jak jego własne odbicie w lustrze, dlatego większość czasu spędza na robieniu zdjęć samemu sobie. Wraz ze śmiercią jego ukochanej babci wychodzi na jaw mroczny rodzinny sekret. Okazuje się, że jego matka-lesbijka wcale nie umarła przy porodzie, a w pewnym klasztorze z dala od cywilizacji wychował się jego brat-bliźniak. Przeznaczenie łączy ponownie całą rodzinę i wikła jej członków w osobliwą więź podszytą seksem, zdradą i pragnieniem odkupienia.

Valentina

Valentina, 17-letnia Brazylijka, przeprowadza się z matką na wieś. Mają plan, żeby zacząć wszystko od nowa. Aby uniknąć prześladowania i kłopotów, Valentina chce zapisać się do nowej szkoły pod imieniem używanym w mediach społecznościowych i zachować w tajemnicy fakt, że jest transpłciowa. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy szkoła wymaga w ramach rekrutacji podpisu drugiego rodzica…

Transkids

„Transkids” to efekt 4-letniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i osobistego wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply