Pierwsze kroki w Hollywood piegowatej dziewczyny nie wróżyły wielkiej kariery. Emma Stone pojawiła się w niewyszukanych komediach Supersamiec, Króliczek czy Zombieland, ale zawsze udawało jej się tworzyć pełnowymiarowe postaci. Za rolę Olive w komedii dla młodzieży Łatwa dziewczyna otrzymała nominację do Złotego Globu. Wszyscy przekonali się, że na scenę wkracza prawdziwy talent, pełen charyzmy i niespożytej energii.

Emma Stone

Emma Stone – z dala od komediowej szuflady

Zanim Emma Stone stała się rudowłosą pięknością, która z gracją przechadza się po czerwonych dywanach i przyciąga uwagę coraz większych producentów, była uroczą blondyneczką z małego miasta. Urodziła się w Scottsdale w Arizonie, a jej dziadek przybył do Ameryki ze Szwecji. Jako dziecko była bardzo nieśmiała i cierpiała na ataki paniki. Nie była szczególnie popularna i dopiero występy w szkolnym teatrze pozwoliły jej pracować nad społecznymi umiejętnościami.

Na scenie zadebiutowała, kiedy miała 11 lat. Brała lekcje śpiewu i aktorstwa, występowała w improwizowanym teatrze komediowym. Od początku widziała, że chce być aktorką. Pewnego dnia przygotowała prezentację w PowerPoincie zatytułowaną „Project Hollywood”, w której przekonywała swoich rodziców do przeprowadzki do Los Angeles. W 2004 roku przeniosła się tam z mamą i chodziła niemal na każdy casting do seriali Disney Chanel.

Jej determinacja wkrótce przyniosła rezultaty, choć pojawienie się w niewybrednych komediach mogło na dobre zdefiniować jej karierę i zaszufladkować na lata. I tak też początkowo było. Przełomem okazał  się rok 2011, kiedy zagrała w Kocha, lubi, szanuje Glenna Ficarry i Johna Requy. Tam po raz pierwszy spotkała się z Ryanem Goslingiem, a ich ekranowa chemia została doceniona przez krytyków i publiczność. W tym samym roku Stone wystąpiła w Służących Tate’a Taylora. Wcieliła się w pełną energii i zaangażowania dziennikarkę, która pomaga czarnoskórym służącym w walce o ich prawa. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara (nagroda dla Octavii Spencer za rolę drugoplanową).

Emma Stone

Dziewczyna Spider-Mana, muza Allena

Do swojego naturalnego koloru włosów powróciła dla roli Gwen Stacy w filmie Niesamowity Spider-Man Marka Webba. Była jednym z najjaśniejszych punktów rebootu komiksu. Na planie produkcji poznała Andrew Garfielda. Aktorzy przez kilka lat tworzyli parę. Tamten czas jednak nie jest dla Stone udany zawodowo. Pracowała przy dubbingu (Kurdowie czy Marmaduke), ponownie zagrała z Goslingiem w Gangster Squad. Pogromcy mafii Rubena Fleischera oraz sequelu Spider-Mana.

W końcu los się do niej uśmiechnął. Woody Allen zaproponował Stone rolę w Magii w blasku księżyca, gdzie zagrała u boku Colina Firtha. Rok później ponownie pojawiła się na planie tego reżysera w Nieracjonalnym mężczyźnie z Joaquinem Phoenixem. Jednak to współpraca z Alejandro Gonzalezem Inarritu przy filmie Birdman przyniosła jej ogromną popularność i uznanie. Ponownie zachwycała niespożytą energią i zaangażowaniem,  co zostało docenione przez członków Akademii Filmowej przez przyznanie jej pierwszej nominacji do Oscara.

Emma Stone

I choć po drodze do odnoszącego niezwykłe triumfy La La Land Damiena Chazelle’a miała drobne potknięcie (Witajmy na Hawajach Cemerona Crowe), jej kariera nabiera tempa. Ponowny duet z Ryanem Goslingiem podbija serca widowni oraz środowiska filmowego (pozytywny odbiór krytyków i liczne nagrody – aż 7 Złotych Globów!). Rola marzącej o karierze aktorki (podobnie jak Stone kilka lat temu) Mii przyniosła jej pierwszego Złotego Globa i nominację do Oscara.

Emma Stone jednych zachwyca, a drugich irytuje. Trzeba jej przyznać, że potrafi wzbudzać emocje i zainteresowanie (i to nie za sprawą skandali czy celebryckiego bywania na ściankach).  Bez wątpienia jej aktorstwo można uznać za charakterystyczne – duże oczy, które wyrażają wszelkie emocje, niezwykle plastyczna twarz i lekko zachrypnięty głos. Jest bezpośrednia z ogromnym poczuciem humoru i dziewczęcym wdziękiem. Na pewno nie można przejść obok jej talentu obojętnie.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

2 komentarze
  1. Świetny artykuł. Może taki o Jennifer Lawrence? 🙂

Leave a Reply