Ewan McGreogor  urodził się 31 marca 1971 roku w Perth,  Szkocja.  Jego rodzice byli nauczycielami, matka i ojciec nie mieli nic wspólnego z zawodami artystycznymi.

Ewan McGregor

McGregor aktorskiego bakcyla złapał od swojego wujka Denisa Laswona (pojawił się w franczyzie Gwiezdne wojny) i cioci Sheili Gish. Debiutował w 1993 roku w serialu Lipstick on Your Collar, ale popularność przyniósł mu Trainspotting, Moulin Rouge czy Gwiezdne wojny.

McGregor ukończył Morrison’s Academy, a wyruszył do Londynu, gdzie uczył się w Guildhall School of Music and Drama. Jeszcze na studiach wystąpił w serialu telewizyjnym, a w 1994 roku pojawił się na dużym ekranie w „Być człowiekiem” Billa Forsytha.

Po rolach w „Do diabła z miłością” czy „O mały włos” zyskał łatką aktora romantycznego, którą starał się przełamać. Zagrał u takich reżyserów: Danny Boyle, Todd Haynes, Georges Lucas, Ridley Scott, Woody Allen czy Roman Polanski, dzięki czemu nie dał się zaszufladkować. Z powodzeniem gra twardzieli, romantyków czy homoseksualistów. Jest wielkim fanem talentu aktorskiego Daniela Day – Lewisa. Kiedyś nawet zastanawiał się nad rezygnacją z wykonywania swojego zawodu, ponieważ uświadomił sobie, że nigdy  nie będzie tak dobry jak Lewis.

McGregor ma na swoim koncie dwie nominacje do Złotych Globów, za role w „Mouline Rouge” i „Połów szczęścia w Jemenie”.  W tym pierwszym filmie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Kto z nas nie zachwycał się „Your song” czy wykonanym w duecie z Nicole Kidman „Come what May”?

Aktor występuje również na deskach teatru. Był nominowany do Laurence Olivier Award jako najlepszy aktor musicalowy w 2007 roku.  Zagrał również Iago w Otello w Donmar Warehouse u boku Chiwetela Ejiofora i Kelly Reilly.

W 2016 roku zadebiutował jako reżyser. Na festiwalu filmowym w Toronto zaprezentował „Amerykańską sielankę”, adaptację prozy Philipa Rotha. W tym filmie zagrał również główną rolę ojca, który próbuje odzyskać nastoletnią córkę, po tym jak zniknęła z małego miasteczka oskarżona o podłożenie bomby pod urząd pocztowy.

Ewan McGregor jest również zapalonym motocyklistą i w 2004 roku wyruszył na wielką wyprawę. Przemierzył 30 395 km w Stanach i Europie.

Aktor ma stabilne życie prywatne. Od 1995 roku jest mężem Eve Mavrakis. Para doczekała się czterech córek, a w 2006 roku adoptowała chłopca z Mongolii.

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply