George R. R. Martin radykalnie zmienił życie wielu ludzi, wydając na świat sagę „Pieśń lodu i ognia”. Sama jednym tchem pochłonęłam „Grę o tron”, a dwoma „Starcie królów”. Jeszcze szybciej obejrzałam pierwsze sezony bijącego rekordy popularności serialu HBO. Miałam też okazję odwiedzić miejsca, które stanowiły plan „Gry o tron” – chorwackie Split i Dubrownik.

Filmowe podróże małe i duże: Gra o tron – Chorwacja


Dubrownik to miasto położone w południowej Dalmacji. Ze względu na dostęp do Morza Adriatyckiego stanowiło kiedyś ważny ośrodek handlu europejskiego. Dziś to głównie cel turystyki, także filmowej.

Dubrownik. Zdjęcie z prywatnego archiwum.

Królewska Przystań w Westeros, będąca siedzibą króla przy okazji prac nad pierwszym sezonem serialu powstała w Mdinie na Malcie. Później przeniesiono ją na półwysep przy kamiennym klifie w Dubrowniku.

Fotos z planu serialu „Gra o tron”.


Wyspa, którą fotografująca mnie osoba uchwyciła na poniższym zdjęciu to Lokrum. W serialu pojawia się jako Qarth, „Królowa Miast” na kontynencie Essos. W rzeczywistości Lokrum bywa nazywana wyspą miłości bądź przeklętą wyspą, a w „Grze o tron” jest ona rządzonym przez Starożytną Gildię Kupców Korzennych pośrednikiem między Wschodem i Zachodem.

Dubrownik, widok na Lokrum. Zdjęcie z prywatnego archiwum.

Lokrum. Kadr z serialu „Gra o tron”.


Dom Nieśmiertelnych, to dubrownicka Minčeta Tower.

Baszta Minčeta w Dubrowniku.

Kadr z serialu „Gra o tron”.


Czerwona Twierdza w Królewskiej Przystani po pierwszym sezonie została przeniesiona z Malty do Chorwacji. W rzeczywistości to fort Lovrijenac w Dubrowniku, leżący na półwyspie o tej samej nawie. Według legendy forteca została wzniesiona na początku XI wieku.

Fort Lovrijenac w Dubrowniku.

W chorwackim Splicie znajdują się pozostałości po starożytnej rezydencji wybudowanej przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W „Grze o tron” zamieszkiwała go królowa Cersei Lannisteer. Poniżej zdjęcia uwieczniające moją wizytę w oczarowującym Splicie oraz fotosy z planu serialu.

Pałac Dioklecjana w Splicie. Zdjęcie z prywatnego archiwum.

Filmowcy wykorzystują podziemia starożytnego pałacu. To tam były realizowane sceny ze smokami.

Za plan filmowy posłużyły też inne chorwackie miejsca. Twierdza Klis we wsi Klis pojawiła się w serialu za sprawą wracającej do sił Daenerys.


Arboretum w Trsteno to najstarszy w Chorwacji ogród botaniczny, który twórcy serialu aranżowali na ogrody Królewskiej Przystani.


Wiele serialowych scen pochodzi z malowniczego Parku Narodowego Krka, leżącego w środkowej Dalmacji.

Wodospad Skradinski Buk w Parku Narodowym KrK.


Ston to kolejne chorwackie miasto, które „wcieliło się” w Królewską Przystań.

Ston


Nieduży dalmacki Šibenik trafia na ekrany w piątym sezonie i „gra” jedno z Wolnych Miast – Braavos.

Szybenik


Ekipa „Gry o tron” była też w Novigradzie na półwyspie Istria.

Novigrad


Plan filmowy „Gry o tron” rozrzucony jest po całym świecie. Jeden z najpopularniejszych seriali kręcono także w Irlandii czy na Islandii. Co za tym idzie – turystyka filmowa ma się dobrze. Szukajcie u nas innych artykułów z serii Filmowe podróże małe i duże!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply