Widzieliście, że Rzymskie wakacje nakręcone w 1953 roku rozpoczęły wielką karierę Audrey Hepburn? Albo że to pierwszy amerykański film, który został sfilmowany we Włoszech? Film Williama Wylera zwrócił uwagę na Rzym i zawierał jedne z najciekawszych i zapierających dech w piersi filmowych lokacji. Kto z Was marzy o podróży do Rzymu, ale wciąż nie miał okazji stanąć na Schodach Hiszpańskich, niech wyruszy w romantyczna podróż z Audrey Hepburn i Greogrym Peckiem.

Rzymskie wakacje

Rzymskie wakacje

Rzymskie wakacje to klasyczny romans z lat 50. Ann to współczesna księżniczka, która buntuje się przeciw swoim królewskim obowiązkom i rusza na podbój Rzymu. Spotyka tam amerykańskiego dziennikarza, który węsząc dobry temat na reportaż, udaje brak zainteresowania jej prawdziwą tożsamością. Jednak jego plany ulegają zmianie, gdy oboje wzajemnie się w sobie zakochują.

Oto miejsca, która koniecznie trzeba zobaczyć!

Usta Prawdy – w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin

Przy Ustach Prawdy rozgrywa się jedna z najzabawniejszych scen filmu, kiedy Joe Bradley wkłada swoją dłoń w usta rzeźby. Zgodnie z legendą, ręka kłamcy może zostać odgryziona przez wymierzające sprawiedliwość Usta. W filmie reakcja Audrey Hepburn nie była odegrana. Gregory Peck postanowił zaskoczyć aktorkę i nie powiedział jej o swoim pomyśle na tę scenę.

Forum Romanum

Forum Romanum jest najlepszym miejscem na spotkanie księżniczki Ann i Joe Bradleya. Ona ucieka sprzed pałacu; on gra w pokera w apartamencie Irvinga Radovicha. Dziewczyna zaczyna odczuwać efekty działania tabletek nasennych, siada na kamiennej ławce nieopodal Świątyni Saturna i Łuku Septymiusza Sewera. Tam właśnie znajduje ją Joe i próbuje zabrać do domu. Nie udaje mu się zdobyć jej adresu, dlatego jadą taksówką do jego mieszkania. Droga, którą widzimy w filmie niestety już nie istnieje.

Palazzo Colonna

Palazzo Colonna pojawia się w scenie finałowej, kiedy księżniczka Ann udziela wywiadu prasie, podkładając obowiązki nad miłość. Jeden z największych pałaców w Rzymie jest utrzymany w stylu barokowym z XVII i XVIII w., choć niektóre elementy pochodzą z XIII w.

Palazzo della Consulta

Kiedy Joe, Ann i Irving wychodzą z G. Rocca Café, rozpoczyna się „dzika” podróż przez miasto na skuterze Vespa. Podczas gdy Joe nie ma problemu w jeździe po ruchliwym Rzymie, Ann zalicza kilka wpadek. Palazzo della Consulta to miejsce, gdzie znajduje się komisariat policji, do którego trafili bohaterowie.

Fontanna di Trevi

Po wyjściu z mieszkania Joe Bradleya, Ann idzie z powrotem do pałacu. Wędruje wąskimi rzymskimi uliczkami, patrzy na wystawy okienne i obserwuje życie toczące się na ulicach. Jej uwagę przykuwa młoda, włoska kobieta z krótko obciętymi włosami, które dopiero co wyszła od fryzjera. Nie waha się, wchodzi do środka i prosi Mario Delani, by obciął jej włosy. To miejsce znajdowało się niedaleko Fontanny di Trevi, na Via della Stamperia 85.

Galleria Alberto Sordi

Joe Bradley jest dziennikarzem American News Service Office w Rzymie. Główna siedziba gazety znajdowała się w Galleria Alberto Sordi na Piazza Colonna. Jednakże wnętrz biura Hennesseya był nagrywane w studio, widok z jego okien to bezsprzecznie Kolumna Marka Aureliusza i fontanna na Piazza de Colonna.

G. Rocca Cafe przy Panteonie

Po tym jak Joe wpada na Ann jedzącą lody na Schodach Hiszpańskich, oboje postanawiają spędzić ze sobą wakacje: „siedzieć w przydrożnej kafejce i patrzeć na wystawy sklepowe, spacerować w deszczu – dobrze się bawić i przeżyć coś ekscytującego”. Joe zna doskonałe miejsce na początek tej przygody – G. Rocca Cafe nieopodal Panteonu. To miejsce, gdzie Ann pije szampana na śniadanie, spotyka Irvinga Radovicha, kolegę Joe i fotografa, oraz pali swojego pierwszego papierosa.
Obecnie na Via della Rotonda nie ma kawiarni, ale znajduje się tam modny sklep.

Zamek Świętego Anioła

Księżniczka Ann została zaproszona na wieczorne tańce na barce na rzece Tybr przez Mario Delani, fryzjera, który obciął jej włosy. Radość płynąca z tej sceny jest dodatkowo podbijana przez agentów specjalnych, którzy śledzą księżniczkę. Ann uderza jednego gitarą, co sprawia, że zostaje „królową” wieczoru. Niestety, barka już nie znajduje się pomiędzy Mostem Vittorio Emanuele II a Mostem Świętego Anioła, zlokalizowanego nieopodal Zamku Świętego Anioła.

 Via Margutta 51

2006 Via Margutta, 51 cortile

Via Margutta 51, gdzie znajduje się mieszkanie Joe Bradley’a, to znany adres. O ile wnętrze apartamentu wraz ze spiralnym schodami powstały w studio, całe podwórko jest realne. Drewniane wejście znajduje się na północ od Vicolo dell’Orto di Napoli.

Piazza di Spagna

Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie to najbardziej popularna atrakcja turystyczna w Rzymie. To tutaj, świeżo po wyjściu od fryzjera, księżniczka Ann siada na schodkach i cieszy się widokiem. Dziewczyna ponownie spotyka Joe Bradley’a i przyjmuje jego propozycję wspólnego spędzenia dnia. Tu zaczynają się wakacje!

Palazzo Barberini

Palazzo Barberini, Via delle Quattro Fontane, to tuta mieszka Księżniczka Ann podczas swojego popytu w Rzymie. Ten niezwykły pałac został ukończony w 1633 roku. Pracowało nad nim kilku architektów, a wśród nich znaleźli się Carlo Maderno i Francesco Borromini. Obecnie znajduje się tam Galleria Nazionale d’Arte Antica – jedna z najważniejszych kolekcji obrazów we Włoszech. W filmie pałac możemy podziwiać podczas witania delegacji oraz w scenie ucieczki Ann.

Palazzo Brancaccio

W Palazzo Brancaccio miały miejsce zdjęcia wnętrz pałacu Księżniczki Ann. Chociaż z zewnątrz widzimy Palazzo Barberini, pokoje Palazzo Brancaccio zostały wykorzystane w filmie. Najpiękniejsze przestrzenie są utrzymane w barokowym stylu, widzimy pokój Jej Wysokości i Korytarz Luster.
Palazzo Brancaccio znajduje się przy Viale del Monte Oppio, pomiędzy Koloseum a Bazyliką Matki Bożej Większej.
Źródło: http://www.gpsmycity.com
Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply