Ildikó Enyedi to węgierska reżyserka i scenarzystka filmowa, która ma na swoim koncie Złotą Kamerę, Złotego Niedźwiedzia, a także nominacje do Oscara. W 2002 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi. Przez wiele lat wykładała na Akademii Teatralno-Filmowej w Budapeszcie. Jest jednym z założycieli European Cross Media Academy i członkinią Europejskiej Akademii Filmowej.

W piątek, 18 marca, na nasze ekrany wchodzi kolejny film Ildikó Enyedi. Historia mojej żony to adaptacja powieści Milána Füsta. Sprawdźcie, o czym opowiada i jakie filmy reżyserki warto zobaczyć.

Historia mojej żony


Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jeden z jego przyjaciół sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg. 

Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję. Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Częsta nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin. 

Dusza i ciało

Kadr z filmu „Dusza i ciało”.

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Mój wiek XX

Noc sylwestrowa 1899 roku. Świat wkracza w XX wiek. Bliźniaczki, Dora i Lili, mają po dziewiętnaście lat. Nie znają się, gdyż rozdzielone tuż po urodzeniu, wiodły odmienne życie. Nie wiedzą, że los sprowadził je do tego samego pociągu jadącego do Budapesztu. Dora jest oszustką i wszystko przychodzi jej łatwo – ma dość pieniędzy, by podróżować w luksusie pierwszą klasą. Lili jest anarchistką związaną z podziemiem politycznym. 

About the Author
Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply