Człowiek interesuje się tym co nieznane, niezbadane. Pragnie przekraczać granice i odkrywać nowe przestrzenie. Walka o panowanie przeniosło się ponad Ziemię, a pierwsze loty kosmiczne przyciągały sporą uwagę. Kino wykorzystało rosnące możliwości i postanowiło zwrócić swoją kamerę w stronę tajemniczej otchłani. Wysokobudżetowe produkcje rozpoczęły penetrację przestrzeni, w której krąży nasza planeta. Oto najciekawsze filmowe propozycje.

filmy o kosmosie

Grawitacja

Ukryty wymiar

filmy o kosmosie

Ukryty wymiar

Statek kosmiczny „Lewis and Clark” wyrusza z misją ratunkową. Siedem lat temu zaginął prom, który miał z szybkością większą od światła omijać czarne dziury. Jednak słuch o nim zaginął. Załoga nie traci nadziei, że na trafi na jego ślad. Na odnalezionym wraku – pełnym ciasnych korytarzy i ciasnych pomieszczeń – nie ma oznak życie, jednak biomonitory rejestrują niepokojące sygnały. Kosmonautów zaczynają trapić okropne koszmary, które bawią się z ich zmysłami i psychiką. Ekipa musi odkryć prawdę o katastrofie sprzed lat.

W stronę słońca

filmy o kosmosie

W stronę słońca

Słońce umiera. Ludziom grozi wyginięcie. Załoga statku kosmicznego „Icarus II” opuszcza Ziemię pogrążoną w srogiej zimie. Jej misją jest ożywienie słońca, zanim będzie za późno. Muszą dostarczyć ładunek jądrowy, który pobudzi gasnącą aktywność gwiazdy. Danny Boyle wysyła w kosmos niezwykle sprawną, międzynarodową załogę: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne, Hiroyuki Sanada.

Film został nagrodzony za najlepsze osiągnięcia techniczne.

Moon 

filmy o kosmosie

Moon

Sam Bell (Sam Rockwell) od trzech lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Towarzyszy mu inteligentny komputer Getty (głos Kevina Spacey). Mężczyzna nie ma kontaktu z Ziemią. Tylko do czasu do czasu otrzymuje krótkie wiadomości wideo od swojej żony. Kiedy jego misja dobiega końca, Sam dokonuje szokującego odkrycia. Jego życie zamienia się w jeszcze większy koszmar, a powrót do domu staje pod znakiem zapytania. Wydaje mu się, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Czy odkryje prawdę?

Solaris

filmy o kosmosie

Solaris

Ten film to adaptacja słynnej powieści Stanisława Lema, która jest poruszającą opowieścią o miłości i odkupieniu. George Clooney wciela się w postać Chrisa Kelvina – psychologa, który ma zbadać przyczyny zagadkowych zachowań niewielkiej grupy naukowców na pokładzie stacji kosmicznej krążącej wokół niezbadanej planety Solaris. Prawdopodobnie to ona wywiera tajemniczy wpływ na ludzi, dając im możliwość zmiany przeszłości. Efektem uboczny jest niebezpieczna paranoja.

Seria Obcy oraz Life

filmy o kosmosie

Obcy

 Ridley Scott rozpoczął niesamowitą przygodą z kosmicznymi potworami filmem z 1979 roku – „Obcy – 8. pasażer Nostromo”. To pierwszy rozdział sagi, w którym załoga statku kosmicznego odpowiada na sygnał wołania o pomoc pochodzący z opustoszałej planety. Wyrusza na ratunek i odkrywa śmiercionośna formę życia, która wykorzystuje ludzkie ciało do swojego rozwoju. Rozpoczyna się walka o życie, a także o przetrwanie całego gatunku ludzkiego.

Takiego początku serii nie można było sobie wymarzyć! Pierwszy Obcy jest już filmem kultowym, a sceny z Sigourney Weaver przeszły do historii kina. Żadna z kolejnych odsłon nie okazała się aż takim sukcesem. Nawet tegoroczny Obcy: Przymierze, choć bardzo dobrze zachował klimat, jest tylko dobrą powtórką z rozrywki.

Chcę też przypomnieć, że w tym roku Daniel Espinosa wyreżyserował film Life, który jest wariacją na temat Obcego Ridleya Scotta. Reżyser dobrze wykorzystuje znane motywy, bawi się swoimi bohaterami (cudowny duet Jake Gyllenhaal i Ryan Reynolds) i buduje napięcie. Miła powtórka, a przecież kochamy to, co już znamy.

Apollo 13

filmy o kosmosie

Apollo 13

Pamiętam, jakie emocje towarzyszyły mi podczas seansu Apollo 13. Nieprzerwane napięcie i ekscytacja to zasługa wprawnej ręki nagrodzonego Osarem Rona Howarda. Film opowiada opartą na faktach historię statku kosmicznego Apollo 13, który w 1970 roku został wysłany na Księżyc. To fantastyczny thriller, o kosmonautach, zamkniętych w małej przestrzeni, walczących o życie. Podczas podróży zawodzi wszystko, co mogło zawieść. Na ekranie genialnie wypadli: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise i Ed Harris.

Marsjanin

filmy o kosmosie

Marsjanin

 Matt Damon wyhodował ziemniaki na Marsie! Ridley Scott ponownie wyruszył w kosmos i porzucił samotnego człowieka na Czerwonej Planecie. Przez burzę piaskową, ekspedycja musi jak najszybciej ratować się ucieczką. Niestety, nie zauważają, że brakuje jednego członka ekipy i misja ratunkowa będzie narażała ich życie. Mark zostaje z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a do tego nie ma łączności z Ziemią. Mężczyzna nie zamierza się poddać – rozpoczyna walkę o przetrwanie z nadzieją, że koledzy po niego wrócą. Wykazuje się dużą determinacją, pomysłowością oraz sporym dystansem do siebie i świata. Całkiem udana kosmiczna komedia!

 Interstellar

filmy o kosmosie

Interstellar

Christopher Nolan przygotował kosmiczną Incepcję. W jego filmie nie ma łatwych odpowiedzi, są tylko pytania i zagadki, w których chaosie poruszają się bohaterowie. Zespół odkrywców otrzymuje najważniejszą misję w dziejach ludzkości, gdy okazuje się, że nasz czas na Ziemi dobiega końca. Badacze rozpoczynają międzygalaktyczne podróże w poszukiwaniu nowego domu. Czy mamy szansę przetrwać wśród gwiazd? Odkryty tunel czasoprzestrzeni pozwala przekraczać ludzkie możliwości podróżowania w innym wymiarze.

Ten film z fenomenalnym Matthew McConaugheyem to enigma, która chce się nieprzerwanie odkrywać.

Grawitacja 

filmy o kosmosie

Grawitacja

Alfonso Cuaron przekroczył granice filmowego opowiadania. Ubrał Sandrę Bullock i Geogra Clooneya w kosmiczne kostiumy, umieścił ich na zielonych ekranach i zbudował wciągający świat. Choć przedstawiona historia jest raczej banalna, nie przyniesie intelektualnej strawy, meksykański reżyser rozbił bank nagród, dzięki innowacyjności. Szczątki satelity uderzyły w staje kosmiczną na orbicie ziemskiej, niszcząc i zabijając niemalże wszystkich poza dwójką astronautów. Inscenizacja walki o życie w kosmosie zapiera dech w piersiach. Tak się tworzy historię kina!

2001: Odyseja kosmiczna

filmy o kosmosie

2001: Odyseja kosmiczna

Chyba każdy maniak filmowy ma w głowie początek filmu 2001: Odyseja kosmiczna z muzyką poematu Richarda Straussa Also Sprach zarathustra, która ilustruje wschód słońca, a w tym wypadku również człowieka. Film składa się z czterech części, a wspólnym motywem jest tajemniczy monolit. Zostaje on odnaleziony na powierzchni Księżyca na początku XXI i emituje sygnał w stronę Jowisza. Ludzkość pragnie zgłębić tajemnice wszechświata, dlatego na misję eksploracyjną zostaje wysłany statek kosmiczny Discovery. Jego załoga składa się z wybitnych badaczy i astronautów. Podczas lotu dochodzi jednak do awarii. Rozpoczyna się walka o przetrwanie! 

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply