Każdy z nas potrzebuje elementów rozrywki, aby uciec od szarej rzeczywistości. Dla niektórych radością jest przeczytanie książki, zakupy, uprawianie sportów, poezja, podróżowanie czy zatopienie się w kinie. Wszystkim jednak wspólna jest potrzeba życia pełnego pasji, intrygi i ekscytacji. Coraz więcej osób wybiera podróżowanie na spędzanie wolnego czasu. Niezależnie od tego, czy są to luksusowe wakacje czy samodzielna wyprawa z plecakiem, szukamy doświadczeń, które zostaną z nami na całe życie.

podrózowanie

Podróżowanie i kino często idą ze sobą w parze. Zdjęcia do największych filmowych produkcji powstają na całym świecie, a producenci i reżyserzy poszukują coraz ciekawszych krajobrazów. Filmy mogą czasami wzbudzić niekontrolowaną potrzebę wyruszenia w drogę, by odwiedzić miejsca pokazywane na ekranie. Oto nasze inspiracje!

Filmy o podróżowaniu

Niebiańska plaża, reż. Danny Boyle

niebianska plaza

Adaptacja powieści Alexa Garlanda na podstawie stworzonego przez niego scenariusza. W roli głównej młody Leonardo DiCaprio jako mężczyzna znudzony codziennością. Pragnie przygody. Wyrusza w podróż przez Tajlandię. Niebiańska plaża rozpoczyna się, kiedy Richard przygląda się nocnemu życiu Bangkoku.

Vicky Christina Barcelona, reż. Woody Allen

Vicky Christina Barcelona

Scenarzysta i reżyser Woody Allen często w swoich filmowych opowieściach wykorzystuje zapierające dech w piersiach miejskiej krajobrazy. Wcześniej mogliśmy podziwiać Rzym, Manhattan czy Paryż. Tym razem przenosi się do Barcelony.

Choć goni nas czas, reż. Rob Reiner

choc goni nas czas

Komediodramat Reinera, w którym zagrali Morgan Freeman i Jack Nicholson. Śmiertelnie chorzy mężczyźni podejmują decyzję, że trzeba wykorzystać każdą pozostałą im chwilę zanim będzie za późno. Panowie nie marnują więcej czasu i wyruszają w podróż dookoła świata. W filmie zobaczymy Taj Mahal w Indiach, Wielki Mur w Chinach, Biegun Północny, Piramidy w Gizie oraz afrykańskie safari.

Wszystko za życie, reż. Sean Penn

wszystko za życie

Ten film przedstawia wszystko to, co jest prawdziwie piękne w dorosłości, wolności, naturze i przygodzie. To prawdziwa historia, w której Christopher McCandless, student z sukcesami oraz sportowiec, postanawia zbuntować się przeciwko normom. Porzuca wszystko, co posiadał i z oszczędnościami wyrusza na Alaskę, by żyć w dziczy. Podczas swoich podróży przez Amerykę odkrywa prawdę i sens życia z dala od oczekiwań społeczeństwa.

Film powstawał głównie na Alasce.

Rzymskie wakacje, reż. William Wyler

rzymskie wakacje

Podnosząca na duchu komedia romantyczna z Aundrey Hupburn i Gregorym Peckiem. Księżniczka i amerykańskie reporter stacjonujący w Rzymie wpadają na siebie przez przypadek. Razem przemierzają małe uliczki, podziwiając zapierającą dech w piersiach architekturę. Możemy zobaczyć słynną fontannę Trevi, Panteon, Koloseum, Kościół św Marii oraz rzekę Tyber.

O północy w Paryżu, reż. Woody Allen

o północy w paryżu

Pełen nostalgii scenarzysta zmaga się z napisaniem swojej pierwszej powieści, kiedy wyrusza na wakacje do Paryża w towarzystwie swojej narzeczonej oraz jej rodziców. Biznesowy wyjazd zamienia się w pełne ekscytacji doświadczenie, kiedy Owen Wilson grający Gila, zostanie przeniesiony do lat 20. Woody Allen uchwycił bajowy Paryż, z niesamowitymi widokami i magicznymi lokalizacjami: Katedra Notre Dame, Luwr, Opera, Łuk Triumfalny, Wieża Eiffla czy Wersal.

Między słowami, reż. Sofia Coppola

między słowami

Bill Murray jako starzejąca się gwiazda filmowa Bob Harris poznaje znudzoną żonę, Charlotte (Scarlett Johannsson). Rodzi się między nimi zaskakująca więź, podczas nocnych rozmów przy światłach Tokio. Błyszczące neonami miasto zapiera dech w piersi. Między słowami przedstawia problem wykluczenia i wyobcowania, który jest dość powszechny w nowych, obcych dla nas kulturach. Przytłaczająca izolacja z zwariowanym świecie pełnym dziwnych dźwięków.

Pociąg do Darjeeling, reż. Wes Anderson

Pociąg do Darjeeling

To z pewnością najbardziej niedoceniony film Wesa Anersona, który opowiada historię trzech niezwykle różnych, ale tak samo nieszczęśliwych braci podróżujących pociągiem przez Indie, by odwiedzić dawno niewidzianą matkę. Rodzeństwo przemierza pustynię Rajasthani, miasta Osian, Udaipur czy Jodhpur przepełnione żywymi kolorami i niesamowitą kulturą.

 Dzienniki motocyklowe, reż. Walter Salles

dzienniki motocyklowe

Opowieść na podstawie dzienników rewolucjonisty Che Guevary. Dzienniki motocyklowe opowiadają o jego młodzieńczych latach, kiedy jako student medycyny wraz ze swoim kolegą, wyruszył w pięciomiesięczną podróż po Ameryce Południowej. Odwiedzili wtedy Chile, Peru, Wenezuelę, Kolumbię i Kubę.

 

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply