Gwałt i zemsta (rape and revenge) to podgatunek kina eksploatacji, który pokazuje wszystko to, czego nie chcemy oglądać na co dzień. Bezwzględny świat pełen okrucieństw, gdzie przemoc i seks stają się głównym napędem akcji. Kiedy w latach 60. i 70. po upadku Kodeksu Haysa, kino zachłysnęło się wolnością seksualnego opowiadania, swoją świetność przeżywał nurt sexploitation, w tym niechlubny rape and revenge. To właśnie tutaj kobiecość i męskość stawały w szranki i choć fabularne historie wciąż opierały się na patriarchalnej i szowinistycznej wizji świata, można było zauważyć pierwszą falę feminizmu. Oto najważniejsze i najciekawsze produkcje, które można zaliczyć do tego nurtu.

Ostatni dom po lewej, reż. Wes Craven

Ostatni dom po lewej rape and revenge

Ostatni dom po lewej

Film miał się rozprawiać ze skutkami rewolucji seksualnej i hipisowską wolnością. Produkcja Cravena nawiązuje do Źródła Ingmara Bergmana. Główną bohaterką jest Mai, pochodząca z bogatego domu jedynaczka. Rodzice są w stanie zrobić dla niej wszystko. Dziewczyna zostaje zgwałcona, a oni postanawiają dokonać zemsty na jej oprawcach.

Pluję na twój grób, reż. Meir Zarchi

Pluję na twój grób

Pluję na twój grób

Młoda i piękna pisarka z Nowego Jorku w poszukiwaniu spokoju wprowadza się do domu na wsi, gdzie zamierza napisać swą nową książkę. Okazuję się jednak, że spokój nie będzie jej dany, gdyż z powodu jej wybitnej urody szybko zaczynają interesować się nią miejscowi mężczyźni. Początkowo niewinne zabawy stają się coraz śmielsze, w końcu dochodzi do okrutnego zbiorowego gwałtu. Po wszystkim oprawcy zamierzają zabić pisarkę, by uniknąć kary, jednak udaje jej się przeżyć. Kobieta nie zamierza zgłaszać sprawy na policję, a zaczyna szykować prywatną, krwawą zemstę na zwyrodnialcach…

Thriller: A Cruel Picture, reż. Bo Arne Vibenius

Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

Frigga żyje na wiejskiej farmie wraz ze swymi rodzicami. Dziewczyna jest niemową w wyniku szoku, którego doznała w dzieciństwie, kiedy została zgwałcona. Akcja filmu rozgrywa się kilkanaście lat po tym wydarzeniu. Frigga poznaje młodego, przystojnego i bogatego Tony’ego, któremu nie przeszkadza to, że dziewczyna jest niema. Niestety czarujący z pozoru chłopak okazuje się bezlitosnym gangsterem i po randce dziewczyna budzi się pod wpływem narkotyków w domu publicznym. Próba oporu kończy się tragicznie. Frigga zostaje zmuszona do prostytucji, ale w tajemnicy szykuje krwawą i bezlitosną zemstę na zwyrodnialcu.

Kaliber 45, reż. Abel Ferrera

Kaliber 45

Kaliber 45

Młoda, niema Thana zostaje dwukrotnie zgwałcona, co nie pozostaje bez wpływu na jej psychikę. Gdy udaje jej się zabić jednego z napastników, powoli zamyka się w sobie, wychodzi nocami na ulice Nowego Jorku i wykorzystując broń kalibru 45, zabijając mniej lub bardziej przypadkowych mężczyzn. Film Ferrrery to chyba najbardziej feministyczny obraz z nurtu rape and revenge.

Źródło, reż. Ingmar Bergman

Źródło

Źródło

Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Szwecji, opowiada o losach pewnej zamożnej, mieszkającej na wsi rodziny. Tore ma dwie dorastające córki, jasnowłosą i niewinną Karin oraz ciemnowłosą i ciężarną Ingeri, która jest zazdrosna o swoją siostrę. Pewnego dnia wybrały się same do położonego za lasem kościoła, aby zanieść tam świece. Jednak przebieg tej wyprawy nie będzie zgodny z ich oczekiwaniami… Rodzice postanawiają pomścić krzywdy doznane przez córkę.

Nędzne psy, reż. Sam Peckinpah

Nędzne psy

Nędzne psy

Amerykański naukowiec, David Sumner (Dustin Hoffman) i jego angielska żona, Amy (Susan George), uciekają przed agresją w Ameryce, napięciami związanymi z wojną w Wietnamie, szukając spokoju na angielskiej prowincji. Jednak ich wygląd i sposób życia budzą niechęć u miejscowych. Amy zostaje brutalnie napadnięta i zgwałcona, co powoduje złamanie pacyfistycznych zasad Davida. Odkłada on na bok swoje poglądy i odpowiada agresją, dokonując rewanżu na bandzie terroryzujących ich mężczyzn.

 

Nieodwracalne, reż. Gaspar Noe

Nieodwracalne

Nieodwracalne

Marcus to trochę nieodpowiedzialny i rozrywkowy facet. Pewnego dnia na imprezie przesadza z alkoholem. Jego partnerka Alex, zdenerwowana całą sprawą, postanawia opuścić przyjęcie i wrócić sama do domu. Po drodze pada ofiarą wyjątkowo brutalnego gwałciciela, który bije ją do nieprzytomności. Wściekły na siebie i zrozpaczony Marcus wraz z przyjacielem postanawia wziąć odwet na zwyrodnialcu i przykładnie go ukarać.

 

Related Posts

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Leave a Reply