Człowiek orkiestra! Aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, muzyk, przedsiębiorca, komik.

Jackie Chan

Urodził się w 1954 roku w Hongkongu. Jego oryginalne imię Chan Kong-Sang oznacza właśnie „urodzony w Hongkongu”. Syn gospodyni i kucharza od najmłodszych lat trenował kung-fu. Miał zaledwie 7 lat, kiedy ojciec zapisał go do Chińskiej Akademii Dramatu. To pekińska szkoła operowa. Mały Chan w wymiarze 19 godzin na dobę uczył się tam śpiewu, pantomimy, gry aktorskiej, tańca, akrobatyki oraz różnorodnych sztuk walki. W charakteryzującym się surową dyscypliną miejscu, gdzie uczniowie nie raz obrywali od wychowawców, Kong-Sang spędził 10 lat.

Kiedy po raz pierwszy pojawił się w filmie? Już w wieku 8 lat. Gdy miał wiosen 17, dostał pierwszą główną rolę. Rok później zawiązał współpracę z Bruce’em Lee i dlatego pojawił się np. na planie „Wejścia smoka”. Później pojawiało się wiele niskobudżetowych azjatyckich produkcji. Chan wyjechał do Australii, gdzie pracował w restauracji. Dostał jednak propozycję filmowego powrotu do Hongkongu. Nie minęło wiele czasu, a zaczął piąć się po szczeblach sławy. Próbował w reżyserii, ale także śpiewał. Wydał kilka albumów studyjnych. W latach 90. na dobre rozpoczął podbój Ameryki. W wieku 28 lat ożenił się ze swoją pierwszą i jedyną (bo to rzadki wśród gwiazd wielkiego formatu) żoną. Jackie Chan przekazał dotychczas miliony dolarów na cele charytatywne. Chętnie też podejmuje inicjatywy promujące pokój na świecie.

Najpopularniejsze filmy z jego udziałem: „Pijany mistrz”, „Pięść smoka”, „Kowboj z Szanghaju”, „W 80 dni dookoła świata”, „Nasza niania jest agentem”, „Karate Kid”?

W 2002 roku Jackie powiedział: „Chciałbym, aby uważano mnie za aktora, nie za akrobatę”. Da się zrobić? Czy obraz Chana powtarzającego przewroty i salta za bardzo już zadomowił się w świadomości publiczności?

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply