Nietypowa uroda, rude włosy i filigranowa figura sprawiają, że Julianne Moore zalicza się do aktorek charakterystycznych. Z powodzeniem sprawdza się w komediach romantycznych, thrillerach, ale również w kinie artystycznym. Aktorka ma niezwykle bogatą filmografię i ponad 30 nagród w swojej kolekcji.

julianne moore

Julianne Moore: Życie jest pełne doświadczeń. Życie jest osiągnięciem tego, co uważamy za sukces – ale przede wszystkim życie jest oparte na relacjach z osobami bliskimi naszemu sercu.

Urodziła się 3 grudnia 1960 roku w Fayetteville w Karolinie Północnej. Jej ojciec był wojskowym, dlatego dzieciństwo spędziła przeprowadzając się z miejsca na miejsce. Uczyła się w 23 różnych szkołach zanim trafiła na Uniwersytet Bostoński. Podczas studiów pracowała jako kelnerka, a pod koniec lat 80. zaczęła występować w sztukach off-broadwayowych. Pierwszą nagrodę Daytime Emmy otrzymała w 1988 roku za drugoplanową rolę w operze mydlanej As The World Turns.

Rok 1993 okazał się przełomy, a Moore zyskała uznanie nie tylko publiczności, ale przede wszystkim krytyków. Zagrała w dwóch ważnych filmach: Ścigany u boku Harrisona Forda oraz w Na skróty Roberta Altmana.

Kolejne lata to Wania na 42 ulicy (nagroda Bostońskich Krytyków Filmowych),  Schronienie czy Idealny mąż. Rola w Zaginiony świat: Jurrasic Park przyniosła Moore popularność na szeroką skalę. W tym samym roku (1997) aktorka zagrała u Paula Thomasa Andersona w Boogie Nights, co przynosiło jej pierwszą nominację do Oscara. Po latach powróciła do tego reżysera i w Magnolii stworzyła niesamowitą kreację.

Zagrała w Big Lebovski braci Coen, a w 1999 roku otrzymała drugą nominację do Oscara za rolę w Koniec romansu Neila Jordana. W 2003 roku dostała aż dwie nominacje oscarowe: za pierwszoplanową rolę kobiecą w Droga od nieba Todda Haynesa i drugoplanową rolę kobiecą w Godziny Stephena Dalrdy, gdzie zagrała u boku Meryl Streep i Nicole Kidman. Moore wykazała się spokojną grą, w której najważniejsze znaczenie miał gest i spojrzenie.

julianne moore

Moore wchodzi w nowe milenium

Julianne Moore grała w różnorodnych filmach: komedii romantycznej Pozew o miłość u boku Pierca Brosmana oraz thrillerze Życie, którego nie było. Jednak kolejne lata nie przynosiły wielkich i niezapomnianych kreacji. Przełomem okazał się Samotny mężczyzna debiut reżyserki Toma Forda. Zatopiona w pięknej muzyce Abla Korzeniowskiego i u boku Colina Firtha sięgnęła po ciche i skromne emocje, smutek samotności i dojrzałość. Rola Charley dała jej nominację do Złotego Globu.

Ciekawą rolą okazała się Jules w Wszystko w porządku Lisy Cholodenko, gdzie Moore zagrała lesbijkę, która wraz ze swoją partnerką wychowuje dzieci. W kolejny latach grała w kilku filmach rocznie, ale to Motyl Still Alice okazał się wielkim przełomem w jej karierze i przyniósł aktorce pierwszego Oscara. Alice to profesor Uniwersytetu Columbia, która dowiaduje się, że ma wczesne objawy Alezheimera. Moore stworzyła poruszający portret kobiety zmagającej się ze świadomością powolnego odchodzenia w zapomnienie.

Prywatnie Julianne Moore jest żoną Barta Freundlich. Para ma dwójkę dzieci: syna Caleba i córkę Liv Helen.

 

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

.

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply