Kate Winslet chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Brytyjska aktorka z powodzeniem podbiła Hollywood, otrzymała 6 nominacji do Oscara, a statuetka wylądowała w jej rękach za rolę w „Lektorze”.

katewinslet

„Titanic” nie był jej filmowym debiutem, choć przyniósł  ogromną popularność i rzeszę fanów. Wcześniej Kate Winslet pojawiła się w ekranizacji prozy Jane Austen „Rozważna i romantyczna” i dramatu Szekspira „Hamlet”. Bardzo dobrze radziła sobie na brytyjskim rynku, zanim wypłynęła na szerokie wody.

Talent aktorski dość szybko został dostrzeżony w małej Kate.  Już w wieku jedenastu lat stawiała pierwsze kroki przed kamerą, jak i na scenie. Wydaje się, że była skazana na sukces. Już pierwsze role zostały zauważone i przyniosły jej nagrody: BAFTA, Screen Actors’ Guild Award i Empire Award.

Aktorka wcale nie była takim oczywistym wyborem dla Jamesa Camerona.  Reżyser opisywał Rose z „Titanica” jako postać w typie Audrey Hepburn i nie był przekonany do Winslet nawet po pozytywnym castingu.  Jego wahanie nie było w stanie przekonać aktorki, że powinna odpuścić. Po zdjęciach próbnych z Leonardo DiCaprio zasugerowała reżyserowi obsadzenie go w roli Jacka, a sama kilkukrotnie wysyłała mu prezenty i liściki, przekonując, że jest jego Rose. Determinacja się opłaciła! Wyobrażacie sobie kogoś innego w tej roli?

Kate Winslet nie zwolniła tempa, choć nie każdy film, w którym wzięła udział, okazał się komercyjnym czy artystycznym sukcesem. Na uwagę zasługuje „Zakochany bez pamięci” Michela Gondry’ego, gdzie kreuje postać, który wymazuje swojego chłopaka z pamięci. Fantastycznie wypadła w kostiumie u boku Johnny’ego Deppa w „Marzycielu” czy „Lektorze” pełnym antagonizmów i emocjonalnego ładunku. Rola Hanny Schmitz słusznie przyniosła jej Oscara, ponieważ trudno jest przejść obojętnie wobec dualizmu postaci – samotnej, poszukującej miłości i zrozumienia, wdającej się w romans z piętnastolatkiem, która po latach zasiada na ławie oskarżonych o nazizm.

winslet

Po latach Wislet ponownie zagrała z Leonardo DiCaprio w „Drodze do szczęścia”. Prasa i fani nieustannie dopatrują się romansu między aktorami, ale oni pozostają najlepszymi przyjaciółmi. Wspierają się w życiu zawodowym i prywatnym, a na oficjalnych galach zawsze wywołują mnóstwo zainteresowania okazywaną sobie czułością.

Winslet udało się uniknąć schematu w wybieranych rolach. Pojawia się u różnych twórców, a każda rola ma swój unikalny rys. Aktorka fantastycznie sobie radzi z akcentami: amerykańskim, brytyjskim, niemieckim, polskim czy rosyjskim. Potrafi nawet zaśpiewać (dowody poniżej!) i była brana pod uwagę do roli Fantine w „Nędznikach”.

 

Kate Winlet jest bardzo skryta ze swoim życiem prywatnym i rzadko zabiera głos publicznie. Ostatnio zaangażowała się w kampanię na rzecz naturalnego starzenia się i przeciwko botoksowi. Głośno sprzeciwia się kultowi piękna według hollywoodzkich standardów, dyskryminacji i mówi o wyrównaniu stawek aktorów i aktorek w przemyśle filmowym. Zachwyca naturalnością i poczuciem humoru. Ciekawe, jakie role przyniesie jej los.   

 

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply