Kino w trampkach to 11 dni pełnych różnorodnych filmów – od kolorowych animacji dla kilkulatków, poprzez młodzieżowe kino dla nastolatków, aż po kontrowersyjny obraz dla „dużych dzieci”. Jest w czym wybierać! Co powinniście obejrzeć?

Martyna

„Sąsiedzi znowu w akcji”, reż. Marek Beneš (2018)

Zacznijmy od klasyki! Pamiętacie „Sąsiadów”? Czeski hit, na którym wychowały się całe pokolenia. O Pacie i Macie możesz porozmawiać zarówno ze swoimi dziećmi, jak i rodzicami i dziadkami. To bohaterowie, którzy połączyli generacje i wciąż nie dają za wygraną. Wracają w nowej odsłonie, by znów bawić najmłodszych swoją nieporadnością.

„Wszystko, co kocham”, reż. Jacek Borcuch (2009)

Trudno uwierzyć, że ten film ma już dekadę. Wydaje się, że dopiero co widzowie odkryli dzięki produkcji Borcucha młodych i utalentowanych Mateusza Kościukiewicza i Jakuba Gierszała. Nie ma jednak wątpliwości, że „Wszystko, co kocham” warto obejrzeć. Początek lat 80. i zderzenie kwitnącej młodości z brutalną rzeczywistością stanu wojennego. Festiwal zaprezentuje film z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

„Wojna polsko-ruska”, reż. Xawery Żuławski (2009)

Była mowa o filmach dla „dużych dzieci”. To właśnie ten. Seans dla widzów powyżej szesnastego roku życia. Ale co ważne – połączony ze specjalnymi warsztatami. Organizator wymienia następujące zagadnienia, które będą omawiane przez specjalistów: stylizacja językowa (w tym socjolekt), rozpoznanie słownictwa o charakterze wartościującym, język oficjalny a język potoczny, rozumienie pojęcia znaku językowego oraz języka jako systemu znaków.

„Tęcza”, reż. Nagesh Kukunoor (2015)

Shah Rukh Khan to bóstwo kina. „Tęcza” mówi o dzieciach, dla których gwiazdor znaczy o wiele więcej. Pari i Chotu to rodzeństwo. Mają 10 i 8 lat. Chłopiec jest niewidomy. Siostra obiecuje, że Chotu wkrótce odzyska wzrok. Oczywiście taką deklarację niełatwo wypełnić. Ale Pari zauważa reklamę, w której słynny Shah Rukh Khan zachęca ludzi do zgody na wykorzystanie po śmierci ich organów – oczu. Dziewczynka wierzy, że aktor może podarować jej bratu wzrok, dlatego podejmuje niezwykłą podróż…

„Wakacje, kijanki i inne historie”

Na koniec serdecznie polecam blok filmów krótkometrażowych dla najmłodszych! To animacje rekomendowane dla dzieci od piątego roku życia. Całość trwa niespełna godzinę, co pozwala na utrzymanie uwagi małych widzów. Poznajemy małą kijankę, która nie może przeistoczyć się w żabę, parę niesfornych nietoperzy czy słonika z wyjątkowo długą trąbą. Jest kolorowo i zabawnie, ale też z morałem!

Małgosia

„Kolonia”, reż. Geneviève Dulude-Decelles

Opowieść o 12-letniej Mylii, która właśnie rozpoczyna naukę w liceum. Wychowywana w otoczeniu natury jest raczej nieśmiała i skromna. Czas wolny spędza z młodszą siostrą Camille. W szkole będzie musiała odnaleźć się wśród rówieśników oraz presji dopasowania się do oczekiwań nastolatków. Choć Mylia woli zatopić się w leśnej głuszy, po raz pierwszy wybierze się na domówkę, wypije alkohol i będzie całować się z chłopakiem. Jak w tym pędzie ku dojrzałości zostać sobą i nie stracić wewnętrznej wrażliwości?

„Mały gangster”, reż. Arne Toonen

Jak zyskać szacunek kolegów i uwielbienie dziewczyn? Co zrobić, żeby przestać być szkolną ofiarą? Rikkie wpada na genialny pomysł: postanawia uczynić swego ojca – nadzwyczaj uprzejmego i łagodnego, a w dodatku szalenie naiwnego entuzjastę gry w szachy – bezwzględnym szefem mafii. Gdy przeprowadzają się do innego miasteczka, Rikkie konsekwentnie buduje nowy wizerunek rodziny. Sytuacja się komplikuje, gdy wieść o konkurencji dociera do lokalnej gangsterskiej familii i gdy jak bumerang wraca nierozwiązana sprawa z dawnym prześladowcą.

„Kawki na drodze”, reż. Olmo Omerzu

Wielki zwycięzca Czeskich Lwów. Film otrzymał aż 6 statuetek, a do tego podbił serca publiczności na festiwalu w Karlowych Warach. Umorusany 12-letni Heduš biega po łąkach we włochatym kamuflażu strzelając ślepakami do nadjeżdżających aut. Jedno z nich, prowadzi 14-letni Mára – króciutko przystrzyżone włosy, czyste ubranie. Heduš rzuca się na maskę, błagając by ten go zabrał. Jadą razem skradzionym samochodem przez zimowy krajobraz. Po drodze zabierają psa i dziewczynę. Sytuacja się zmienia, gdy Márę łapie policja.

„Skejterka”, reż. Crystal Moselle

Film prezentowany na festiwalu w Sundance opowiada o młodzieży mieszkającej w Nowym Jorku. 

Nowy Jork i jego przedmieścia. Między tymi dwoma skrajnie różnymi światami kursuje Camille. Podróż odbywa z deskorolką pod pachą i ku niezadowoleniu matki. W metropolii poznaje inne dziewczyny, które uwielbiają tak jak ona jeździć na desce. Razem odkryją nie tylko zakamarki Nowego Jorku, ale również znaczenie przyjaźni, lojalności i odwagi. Czy introwertyczna dziewczyna otworzy się na nowe sytuacje?

„Twoja kolej na (r)ewolucję”, reż. Eliza Capa

Film dokumentalny o sytuacji polityczno-ekonomicznej w Brazylii przedstawiony oczami młodzieży. Dokument próbuje oddać ducha protestu używając materiału filmowego nakręconego przez samych działaczy i inspirując się językiem jakim się posługiwał. Konstruuje narrację wokół trzech głosów walczących o czas i miejsce. Dzięki temu ujawnia główne konflikty ruchy, pokazuje jego złożoność. 

Related Posts

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Przygotowanie podsumowań roku nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj toczę bitwę między...

Końcówka roku to czas podsumowań. Z przyjemnością przeglądam listy produkcji, które udało mi się...

Leave a Reply