Marlon Brando wprowadził na duży ekran metodę Stanisławskiego, czyli takie zasady gry aktorskiej opracowane przez rosyjskiego reżysera teatralnego Konstantego Stanisławskiego, które nakazują aktorowi zaangażować w grę cały organizm.

Marlon Brando

Zadebiutował na Broadwayu w sztuce „I Remember Mama”, mając jedynie dwie dekady na karku. Karierę filmową zaczął z wysokiego C, bo zaraz po pierwszej produkcji, jaką było „Pokłosie wojny” w 1950 roku, pojawił się „Tramwaj zwany pożądaniem”, gdzie Brando wcielił się w postać Stanley’a Kowalskiego. Wcześniej zagrał w sztuce o tym samym tytule i – zauważony przez reżysera – otrzymał główną rolę w jej ekranizacji. „Dwa oblicza zemsty” stanowiły w 1961 roku jego debiut reżyserski.

Inne filmy, w których zagrał: „Juliusz Cezar”, „Dziki”, „Desirée”, „Faceci i laleczki”, „Herbaciarnia ‘Pod Księżycem’”, „Młode lwy”, „Spokojny Amerykanin”, „Appaloosa”, „Koszmary”, „Ostatnie tango w Paryżu”, „Czas Apokalipsy”, „Sucha biała pora” czy „Don Juan DeMarco”. Kogo Brando nie zagrał? Był nazista, homoseksualista, weteran wojenny, mafiozo, wazeliniarski hazardzista, pilot, tłumacz, psychiatra.

Otrzymał po 2 Oscary i Złote Globy za filmy „Ojciec chrzestny” i „Na nabrzeżach”, 3 nagrody BAFTA, Emmy czy Złotą Palmę za „Viva Zapata!”, ale też Złotą Malinę za „Wyspę doktora Moreau”.

Oscara nie odebrał w ramach protestu przeciw dyskryminacji Indian i temu, że ich przedstawienie w westernach jest przekłamane. Na galę wysłał młodą Indiankę, którą okazała się być ucharakteryzowana Maria Cruz. Dziewczyna w jego imieniu odmówiła przyjęcia nagrody. Wystąpienie aktywistki walczącej o prawa Indian możecie zobaczyć tutaj.

Miał trzy żony i pięcioro dzieci.

Chorował na bulimię i borykał się ze słabym sercem. Miał problem z alkoholem.

W biografii „The Only Contender” z 1976 roku padają słowa: „Jak wielu mężczyzn miałem doświadczenia homoseksualne, i nie wstydzę się tego”.

Marlon wyznał też: „Nigdy nie miałem zamiaru, śmiałości ani ambicji zostać gwiazdorem filmowym. To się po prostu stało”.

W 2001 roku pojawił się w teledysku do piosenki „You Rock My World” Michaela Jacksona.

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Jeden z najbardziej charyzmatycznych i interesujących aktorów pochodzących ze Szkocji. James...

Charlotte Gainsbourg subtelnie łączy w sobie ulotną efemeryczność i niezmierzoną siłę. Przyciąga...

Ryan Reynolds jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery. Niezależny, może realizować...

Leave a Reply