Kochacie, kiedy w kinie łzy wzruszenia płyną Wam po policzkach? Kiedy siła prezentowanych emocji odbiera Wam mowę? Trudno znaleźć filmowe perełki, które bez bezdusznej kalkulacji poruszają i zachwycają prawdą i szczerością opowiadania. Oto wybrane przeze mnie najbardziej wzruszające filmy na wieczór! 

Służące

Służące

Służące

Akcja filmu toczy się w stanie Mississippi w latach 60. W roli głównej występuje Emma Stone grająca Skeeter, dziewczynę z dobrego domu z południa, która po studiach marzy o karierze pisarki. Niespodziewanie wywraca do góry nogami życie swoich przyjaciół i mieszkańców rodzinnego miasteczka, gdy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórą służącą najzamożniejszych rodzin w okolicy.

Nominowana do Oscara Viola Davis w roli Albeen decyduje się ujawnić ciemne sekrety życia czarnoskórej mniejszości. Ze zwierzeń rodzi się przyjaźń. Okazuje się, że przyjaciółki mają sobie dużo do opowiedzenia. Zarówno one, jak i inni mieszkańcy miasteczka są świadkami zmieniających się czasów i obyczajów. Poza tym fantastyczna rola Jessici Chastain, której Celia zmaga się z wykluczeniem z małomiasteczkowej społeczności.

Czerwony żółw

Czerwony żółw

Czerwony żółw

„Czerwony żółw” to obraz pozbawiony dialogu wyprodukowany w koprodukcji ze Studiem Ghibli. Historia mężczyzny, który znalazł się na bezludnej wyspie po rozbiciu statku, którym podróżował. Chce uciec, ale tajemniczy żółw nie pozwala mu opuścić wyspy.

Produkcja opowiada o życiu i cyklach natury. Urocze i niewinne stworzenia zamieszkujące wyspę (włączając w to najmniejsze kraby i spokojne żółwie) wywołują łzy wzruszenia.
Odlot

Odlot

Odlot

„Odlot” wydaje się najbardziej oczywistym wyborem. To powieść o dzieciństwie, miłości, zmaganiach ze zdrowiem i śmiercią. Otwarcie filmu z powodzeniem mogłoby funkcjonować jako krótki metraż. Ta niesamowita umiejętność łączenia poszczególnych scen w solidną opowieść sprawia, że trudno oprzeć się wzruszeniu.

Każdy radosny i śmieszny moment zostaje połączony z zadumą  i tęsknotą za partnerem, którego już nie ma. Mimo poruszania trudnych tematów udaje się zrównoważyć uczucie strachu i optymizmu. „Odlot” potrafi umiejętnie wyprowadzić odbiorców z mroku smutku.

Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

To filmowy roztapiacz serce. Trudno obejrzeć produkcję Giuseppe Tornatore bez wzruszenia i nostalgii. „Cinema Paradiso” opowiada o pasji i miłości do kina. Reżyser podąża za trzyma różnymi momentami życia Salvatore, który uwielbia spędzać wolny czas w tytułowym „Cinema Paradiso”. Kino staje się jego obsesją i nie przestaje o nim myśleć przez całe życie.

Niesamowite zakończenie zilustrowane muzyką Ennio Morricone jest jednym z najlepszych portretów dojrzewania.

Lista Schindlera

Lista Schindlera

Lista Schindlera

Film przedstawia prawdziwą historię zagadkowej postaci Oskara Schindlera, członka partii nazistowskiej, kobieciarza, wojennego spekulanta, który… ocalił życie ponad 1100 Żydów w okresie holocaustu. Jest to trumf człowieka, który zdołał zmienić bieg historii i dramat tych, którzy przetrwali jednych z najbardziej mrocznych rozdziałów w historii ludzkości.

 

Światła wielkiego miasta

Światła wielkiego miasta

Światła wielkiego miasta

Charlie Chaplin wciela się w postać Trampa, który pomimo braku pieniędzy ma wielkie i ofiarne serce. Pewnego dnia spotyka na ulicy niewidomą kwiaciarkę  i poruszony jej urodą, kupuje od niej kwiat. Dziewczyna myśli, że jest bogaczem a włóczęga. Nie chce wyprowadzać jej z błędu. Paradoksalnie tego samego wieczoru bohater Chaplina ratuje przed utonięciem pijanego milionera i dostaję od niego nagrodę. Może więc przynajmniej przez jakiś czas być wymarzonym opiekunem swojej ukochanej. Niestety, pieniądze się kończą, milioner po wytrzeźwieniu przepędza biedaka, a kwiaciarce grozi wyrzucenie z domu i przez brak środków na operację – dożywotnia ślepota… Zakochany Tramp zrobi jednak wszystko, by odmienić los dziewczyny.

 

WALL-E

WALL-E

WALL-E

Co się stanie, jeżeli ludzie opuszczą kiedyś Ziemię i pozostanie na niej jedynie mały robot?
WALL.E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa) przez siedemset lat w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów pozostawionych przez ludzi. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. Tego dnia życie WALL.E’ego zupełnie się zmienia i nabiera nowego sensu. Jego podróż przez galaktykę, przyjaźń z EVE, zabawne przygody oraz nowi, niekiedy niezwykli przyjaciele stali się tematem najnowszej komedii Studia Pixar.

Kształt wody

Kształt wody

Kształt wody

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

 

Manchester by the sea

Manchester by the sea

Manchester by the sea

Po śmierci Joe’go (Kyle Chandler), starszego brata, Lee Chandler (Casey Affleck), zaszokowany wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem (Lucas Hedges), wraca w rodzinne okolice. Lee rzuca wszystko i przenosi się do Manchester-by-the-Sea, zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną – Randi (Michelle Williams) i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.

 

Umberto D.

Umberto D.

Umberto D.

Umberto Domenico Ferrari (Carlo Battisti) jest emerytowanym urzędnikiem państwowym. Desperacko stara się utrzymać swój standard życia na godnym poziomie, pomimo dewaluującej się państwowej emerytury. Aby zapłacić czynsz, wynajmuje w ciągu dnia swoje mieszkanie prostytutkom. Mimo to, ma problem z jego zapłaceniem. Jedynymi przyjaciółmi staruszka są – ciężarna służąca (Maria-Pia Casilio) i piesek Flick.

Related Posts

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

To był mocny rok pod kątem aktorskich występów na dużym ekranie. Kilka z nich zostało w mojej...

Leave a Reply