– daję 5 łapek!

ArteKino Festival to wyjątkowy festiwal filmowy. Trwa aż miesiąc i odbywa się w całości online. Wystarczy rejestracja, aby uzyskać dostęp do filmów konkursowych. Jednym z nich jest włoski obraz „Normalny (-na)”.

Na 2019 rok przypada 4. edycja tego cyfrowego festiwalu kina europejskiego. Do 31 grudnia na https://www.artekinofestival.com/ można obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich twórców, między innymi w polskiej wersji językowej. Widzowie przyznają Nagrodę Publiczności, a każdy oceniający ma szansę na wygranie wycieczki na festiwal filmowy w Locarno w 2020 roku.

Kadr z filmu „Normalny (-na)”.

Dokument włoskiej reżyserki jest zlepkiem pozornie przypadkowych sytuacji, w których kamera podgląda nieskrępowanych niczym bohaterów. Różnorodne fragmenty mają jednak punkt wspólny. Okoliczności, w których znajdują się obserwowane osoby są determinowane przez ich płeć. Pewne zajęcia są typowe dla kobiet, inne zachowania charakteryzują mężczyzn. Tulli pokazuje społeczne stereotypy, czym bawi, ale też przeraża.

Kobiety w ciąży uprawiają basenowy aerobik. Kilkuletnia dziewczynka dopingowana przez mamę z dumą poddaje się zabiegowi przebicia uszu. Mały sportowiec bierze udział w wyścigu, pośród zagrzewających okrzyków tatusiów – swojego i innych chłopców. Młode matki gimnastykują się w parku razem ze swoimi malutkimi dziećmi, nastolatki piszczą na widok przystojnego idola w modnej fryzurze, chłopcy grają w brutalne gry komputerowe.

Film „Normalny (-na)” przestawia przyjęte we współczesnym społeczeństwie normy, wskazując na absurdalność ich podziału pomiędzy kobiety i mężczyzn. Choć niektóre momenty mogą wzbudzać uśmiech, inne poruszają do głębi. Niechlubnym hitem są fragmenty z nauk przedmałżeńskich i seksistowskiego kursu dla przyszłych mężatek.

Dużo daje do myślenia segment przedstawiający wybory miss. Widz śledzi pośladki w bikini – jedne, drugie, trzecie… Choć mogłoby się wydawać, że dziewczyny dumnie paradujące przed męskim jury niewiele sobą reprezentują – to rozmowy z kandydatkami pokazują ich ambicje i plany. Jedna jest studentką prawa, inna interesuje się stosunkami międzynarodowymi i prawem unijnym, kolejna marzy o wstąpieniu do sił zbrojnych i pracy jako inżynier przy samolotach wojskowych. Dlaczego rozbierają się na potrzeby głupiego konkursu?

Obraz młodej Włoszki zaczyna się niewinnie, ale w dalszej części ma kilka mocnych momentów. Twórcy mieli bardzo dobry pomysł na mądry dokument, ale niestety całości zabrakło odrobiny analizy i spójności.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

 – daję 6 łapek! Sasha (Filipp Avdeev), Pietya (Aleksandr Kuznetsov) i Ivan (Pyotr Skvortsov) są...

 – daję 7 łapek! Thriller, dramat sądowy i odrobina moralizującej obyczajówki. Świetna opcja na...

 – daję 7 łapek! „Film jest nie tylko o nauce języka polskiego, ale również o dorastaniu” – mówi o...

Leave a Reply