Wielkim krokami zbliża się kolejna edycja festiwalu Nowe Horyzonty. Prawdziwa uczta dla kinomaniaków po raz dwudziesty trzeci zawita do Wrocławia. Programerzy zawsze stają na wysokości zadania i ściągają do stolicy Dolnego Śląska filmy, które wzbudzają największe emocje w danym sezonie. Łapcie moje polecanki. Wybrała tytuły spośród tych, które już widziałam, zostały mi w pamięci i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto na nie wpaść. 

Nowe Horyzonty 2023 – co zobaczyć

20 000 gatunków pszczół

“20 000 gatunków pszczół” poruszająca opowieść o 8-letnim dziecku, które próbuje zrozumieć swoją tożsamość płciową. To prosty i skromny portret poszukiwań, rodzinnych zależności i strachu przed tym, co nie do końca zrozumiane. Świetna debiutująca Sofia Otero, która z Berlina wróciła ze Srebrnym Niedźwiedziem.

A Thousand and One

Ten film  to kameralny dramat, w którym matka wchodzi na drogę odkupienia, starając się zbudować życie pełne szans dla swojego syna. Czarnoskóra kobieta wychodząca z więzienia przelewa swoje ambicje, ale też pragnienie miłości na małego człowieka, wprowadzając go do świata pełnego niebezpieczeństw, ale i możliwości. Można się tylko zastanawiać, czy wszystko to, co robi, jest podyktowane pragnieniem dobra czy egoistyczną potrzebą osiągnięcia czegoś w życiu. 

Cicha dziewczyna 

Rodzice biologiczni nie zawsze są najlepsi dla dzieci. “Cicha dziewczyna” skupia się na dziecięcej perspektywie, w której świat nie zawsze rysuje się w różowych barwach. Cait to wrażliwa dziewczynka, która nie do końca odnajduje się w swojej rodzinie: wygadane siostry za nią nie przepadają, mama zajęta jest nowonarodzonym dzieckiem, a ojciec rządzi twardą ręką. Kiedy pojawia się okazja, by na wakacje wyjechać do krewnych zmagających się ze stratą, Cait odkrywa, że jej głos też ma znaczenie. Wzruszająca opowieść o przywiązaniu, poczuciu bezpieczeństwa i niewypowiedzianej miłości, która dodaje skrzydeł.

Disco Boy

“Disco Boy” opowiada o młodym Białorusinie zaciągającym się do francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Nie jest to kino idealne, ale włoski reżyser ciekawe łączy ze sobą melancholię z agresją. Franz Rogowski rozsadza ekran swoją energią, tworząc bohatera, który składa się z sentymentów, strachu, wyrzutów sumienia, ale też nadziei na lepsze życie.

Infinity Pool 

A still from Infinity Pool by Brandon Cronenberg, an official selection of the Midnight section at the 2023 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute.

Jest w Infinity Pool sporo niepokoju i mocnych obrazów. Cronenberg świetnie konstruuje świat, w którym wszystko można. Pokazuje wolność, ale też wynikającą z niej opresję, niezahamowane popędy i przemoc, która staje się elementem zabawy bogaczy. Szkoda, że imponujące wizualnie i aktorsko sekwencje nie niosą w sobie więcej treści. Ten film mógł być ciekawszą rozprawą o ludzkiej naturze, przekraczaniu granic i zepsuciu nowego świata. Zabrakło scenariuszowej precyzji, by finał był w pełni satysfakcjonujący. Zostajemy z pytaniami bez odpowiedzi, zastanawiając się po co to wszystko się wydarzyło.  

Marcel Muszelka w różowych bucikach

Ten film był hitem zeszłorocznego festiwalu Nowe Horyzonty. Prosta opowieść o Marcelu, który jest małym ślimaczkiem żyjącym z babcią Connie w mieszkaniu wynajmowanym na Airbnb przez filmowca-dokumentalistę. Poruszający i chwytający za serce historia o rodzinie, rozłące, żałobie, poszukiwaniu, ale też o empatii i wsparciu, które może dodawać skrzydeł. Przygotujcie chusteczki! 

Polite Society

“Polite Society” to świetne połączenie młodzieżowej komedii, widowiska wuxia i heist movie. Opowieść o dwóch siostra, których życie ulega zmianie, gdy na horyzoncie pojawia się ten trzeci – narzeczony starszej z nich wraz z charyzmatyczną matką. Jaką tajemnicę skrywa mężczyzna? Czy ma czyste intencje? Czeka Was sporo zaskakujących rozwiązań i zwrotów akcji. 

Poprzednie życie

Past Lives / Berlinale 2023

Past Lives to udany debiut, w którym autorka z osobistej historii czyni prawdziwy atut. Co prawda całość nie jest idealna. W scenariuszu znalazło się zbyt wiele dialogów, które wyjaśniają emocjonalne stany bohaterów, ale wciąż udaje się zachować umiar w przebiegu fabuły. Nowy Jork już dawno nie był tak uroczy i poruszający, stając się ostoją na migrantki, a także miejscem, gdzie buduje swoje nowe życie. Ten film to ciepły kocyk, którego tak bardzo potrzebujemy. Przytulanka, która potrafi ukoić i utulić, niosąc ze sobą przesłanie, że nawet jeśli mierzymy się trudnymi emocjami, decyzje, które podejmujemy wiodą nas w dobrym kierunku.  

Przejścia

Dawno w kinie nie widziałam bohatera, która równocześnie niesamowicie mnie bawił i irytował. Tomas (Franz Rogowski) to filmowiec, który czerpie z życia pełnymi garściami. Uczuciowy, wiecznie zakochany i… niezdecydowany. Zawieszony między pragnieniami a prawdziwym życiem. Skupiony na sobie narcyz, który opanował do perfekcji sztukę manipulacji i podstępie. “Przejścia” są pełne absurdu, zabawnych rozwiązań, ale też ciekawych spostrzeżeń na temat współczesnych związków.

Reality

To, co najbardziej przyciągnęło mnie w tej opowieści to fakt, że opiera się na podstawie transkrypcji przesłuchania FBI. Reality, dziewczyna jak każda inna, może stać się inspiracją dla wielu z nas. Świetna Sydney Sweeney pokazuje wachlarz umiejętności. Jej postać jest zabawna, przestraszona, uważna i wytrącona z równowagi. To kameralny film, który opiera się na aktorskich umiejętnościach. Trzyma w napięciu od początku do końca. 

Po cały program wpadajcie na stronę Nowych Horyzontów. Festiwal trwa od 20 do 30 lipca.

Related Posts

27 czerwca rozpocznie się Tofifest. 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toruniu. To doskonała...

Sundance Film Festival 2023 dobiegł końca. To był intensywny czas. Choć po raz pierwszy miałam...

Koniec roku prowokuje do przygotowywania różnych podsumowań i list. Jak zawsze w grudniu...

Leave a Reply